Global araba satışları için düşüş tahminleri derinleşiyor

Coronavirüs etkileri giderek daha çok ortaya çıkıyor. Şubat ayında yüzde 80’in üzerinde gerileyen Çin otomotiv pazarı şimdi Avrupa için benchmark olmaya başladı. Uluslarararası danışmanlık kuruluşları ülke notlarını ve şirket değerlemelerini peşpeşe masa üstüne çıkarmaya başladılar. Fitch, ABD’nin ülke notunu sabit tutarken, izlemeye aldığını açıkladı. Moody’s global araba satışları tahminini yenilediğini açıkladı.

Türkiye otomobil pazarı için yapılan tahminlerden biri de TAYSAD Başkanı Alper Kanca’dan gelmişti. 460 üyeli Türkiye otomotiv tedarik sanayiicilerinin başkanlığını yürüten Kanca’nın konuyla ilgili anket sonuçlarını buradan okuyabilirsiniz.

Moody’s Investors Service, giderek etkisi artan coronavirüs salgınının dünyadaki araba satışları için 2020 yıl sonu beklentisini düşüş yönlü revize ettiğini duyurdu.

Moody’s 2020 yılı küresel araba satışları tahminini derinleştirdi.

Yatırım danışmanlık şirketinin Başkan Yardımcılarından Fail Frey imzasıyla yapılan açıklamada “Şimdi araba satışlarının 2020 yılında yüzde 14 azalacağını öngörüyoruz. Şubat ayı öngörümüz yüzde 2,5 azalma şeklindeydi. Yeni tahminimiz şubata göre daha büyük bir düşüşe işaret ediyor. Bu durum esas olarak coronavirüs salgını bağlantılı tüketici talebi düşüşünden kaynaklanıyor” denildi.

Ülkeler bazında araba satışları tahminleri

Moody’s, Çin’deki otomotiv satışlarına yönelik beklentisini yüzde 2,9 oranındaki düşüşten yüzde 10’a derinleştirdi. Çin’de şubat ayı otomobil satışları yüzde 80 düşüş kaydetmişti. Halen bir çok otomobil fabrukası üretimi durdumuş durumda.

Yatırım danışmanlık şirketinin Amerika Birleşik Devletleri araba satışları için tahmini ise yüzde 1,2’den yüzde 15’e sıçradı. ABD’de de otomotiv üretim tesislerinin bir çoğu stop durumda.

Japonya küçük araç satışlarında yüzde 0,4 olarak öngörülen tahminler ise yüzde 8 düşüş olarak revize edildi.

Moody’s tahminleri yeni araba satışlarını içeriyor. İkinci el araba satışları ise ülkeler bazında ve özellikle Türkiye gibi bu alanın güçlü olduğu pazarlar için önemli. Coronavirüs salgınının giderek dallandığı günümüzde, ikinci el araba satışları da adeta bekleme moduna geçmiş durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz