Saab’ı GM’den alan Spyker bir kez daha iflas etti

Hani bazı ünlüler vardır: Çalkantılı hayatlar sürerler. Magazin muhabirleri, paparazziler arkalarından yetişemez. İşte Spyker markası da otomotivin bu ünlüleri arasında sayılabilir. Spyker’in fırtınalı tarihi, geçen hafta açıklanan yeni bir iflasla devam ediyor. Victor Muller’ın yeni bir dengeleme eylemini beklemek zorunda mıyız yoksa gerçekten yolun sonu mu? Saab’ı GM’den satın alan  Spyker iflas etti derken bu ilk değil hatırlatılım!

Spyker’ın yolculuğu hırslı ve başının üzerinde karanlık bulutlar dolaşan fonların hikayesi olarak bilinir. İlk olarak, marka 1880’de piyasaya sürüldü ve atlı araçlar üretti. ilk otomobil ise  1898 yılında hazırlandı: 1903 Spyker 60HP; ilk 6 silindirli, tamamen 4 çeker bir otomobildi.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında Spyker, Hollandalı uçak üreticisi NV ile birleşti ve uçak üretimine yöneldi. Otomobil üretimi savaştan sonra 1926 yılına kadar devam etti.

Sonra araya kayıp yıllar girdi. 1999’da Victor Muller ve Maarten de Bruijn tarafından canlandırıldı. Ortaklardan Bruijn, 2005 yılında şirketten ayrıldı. Marka, stili ve özenle üretelen çok özel süper sporcu modelleriyle hızla kendini gösterdi.

Hedefe 10 yıl içinde büyüme ve Le mans 24 dayanıklılık yarışları ile Formula 1 rekabetine katılmayı koydu.

Victor Muller, 2009 yılında Saab’ın GM’den devralınmasına karar verdi.

Operasyon Şubat 2010’da 400 milyon dolara kapatıldı. Bir yıl sonra, Saab nakit sıkıntısı çekiyor ve artık tedarikçilerine ödeme yapamıyordu. Üretim durdu ve devamı da gelemedi.

Aralık 2011’de, Saab Çinli NEVS şirketine satıldı.

Aynı yılın sonunda Saab’ın sahibi olan ve daha önce Spyker olan ve ismini Swedish Automobile olarak değiştiren şirket gönüllü olarak iflas koruma başvurusunda bulundu. Saab’ın ülke dışındaki iştirakleri söz konusu başvurunun dışında tutulmuştu.

Saab’ın devralınmasıyla Spyker, güçlerini İsveç markasının yeniden başlatılmasına yoğunlaştırmak için kendi üretimini durdurmuştu.

SAAB platformu bir dönem yerli otomobil olması için Türkiye için de satın alınmıştı.

Spyker üretime yeniden başlamak istiyordu

Saab’ın NEVS’e satışından sonra patron Victor Muller Spyker üretimine yeniden başlamayı planlıyordu. 2014’te iflastan kurtuldu ve iki model geliştirildi. Ama B6 Venator ve C8 Preliator. SUV D12 modeliyse naftalinleri silkelenerek, yeniden ortaya çıkarılmaya hazırlandı.

Son dönemde ana faaliyeti satışını yaptığı az sayıdaki aracın bakım hizmetlerini yürütmekten ibaret kalmıştı. Bugüne kadar satılmış olan 250 Spyker böylece yollarda olacaktı. Ve şimdi tam da bu faaliyetten sorumlu olan bölüm iflas istedi: Spyker Services…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz