Şekerpınar-Arifiye hattında 3 fabrika daha üretim durdurdu

Koronavirüs Covid-19 nedeniyle Türkiye’de 3 fabrika daha üretime ara verme kararı açıkladı. Gebze Şekerpınar’da bulunan ihracat da yapan Anadolu Isuzu, Kocaeli’de üretim yapan Pirelli Lastikleri ve Sakarya Arifiye’de ticari araç ve savunma sanayi için üretim yapan Koç Grubu şirketi Otokar üretim durduruyor.

Anadolu Isuzu’dan KAP’a yapılan açıklamada; “Tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar değerlendirilerek şirketimizin üretim faaliyetlerine 30.03.2020 tarihinden başlamak üzere 9 gün süreyle ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Üretim dışında kalan operasyonlar şirketimizin İş Sürekliliği Planı ve çalışanlarımızın sağlığına yönelik tedbirler çerçevesinde devam edecektir. 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında kısa çalışma yapılması için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuştur.” denildi.

Pirelli Türkiye ise yaşanan gelişmeler çerçevesinde, 1 – 12 Nisan tarihleri arasında İzmit’teki üretim operasyonlarına ara verileceğini duyurdu. Pirelli’nin motor sporları programında global çapta kritik role sahip bulunan İzmit’teki üretim tesisi ve iş birimlerinde ise; İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Departmanı rehberliğinde önlem ve aksiyonları alındı.

Pirelli Türkiye Genel Merkez ve fabrikada üretim operasyonları dışındaki personel 18 Mart itibarıyla uzaktan çalışma sistemine geçti. Pirelli yetkili satıcılarında müşteri taleplerini karşılayacak ürün stokları da yeterli şekilde güncellendi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde; Avrupa ülkelerinden yapılan tedarik ve teslimat süreçlerinde yaşanan aksamalar nedeniyle Otokar da üretim faaliyetlerine 25.03.2020 (dün) tarihinden başlamak üzere 14 gün süreyle ara verdiğini açıkladı. Üretim dışında kalan operasyonlar, şirketin İş Sürekliliği Planı ve çalışanların sağlığına yönelik tedbirler çerçevesinde devam edecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz