Mazda COVID-19 nedeniyle stop diyen son Japon oldu

Dünya çapında fabrikaları durduran koronavirüs COVID-19 nedeniyle Toyota, Nissan, Honda gibi markaların ardından Mazda; Japonya ve deniz aşırı operasyonlarını askıya alan son Japon otomobil üreticisi oldu.

Hiroşima merkezli otomobil üreticisi, Japonya’daki iki tesisinde operasyonları 13 gün boyunca tamamen askıya alacağını; 28 Mart ile 30 Nisan tarihleri ​​arasında sadece sekiz gün boyunca günlük vardiyalarda çalıştıracağını açıkladı.

Mazda yönetimi; üretim kayıplarının Temmuz-Eylül arasında telafi edilmesini umduklarını belirtirken; kaynak tedarikindeki zorluklara, satışlardaki ani düşüşe ve belirsizliklere uyum sağlamak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Mazda Meksika montaj tesisini de yarından itibaren 10 gün boyunca kapatacak, 30 Mart’tan itibaren de Tayland’daki fabrikasında 10 gün çalışmaya ara verecek.

Önceki gün de Toyota Japonya’daki beş tesisinde üretimini düşen küresel taleple eşleştireceğini açıklamıştı. Mazda, satış konusunda Japonya ve Çin’de faaliyetlere devam edeceğini, diğer ülkelerdeki satış faaliyetlerine ise alınan tedbirlere paralel karar vereceğini duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz