Koronavirüs: Üretim kayıplarına yönelik ilk tahmin IHS’den geldi

KoronaVirüs önlemleri nedeniyle üretime ara veren otomotiv fabrikalarının bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Henüz resmileşmese de ilk tahminler 1,5 milyon adete yakın otomobilin daha az üretileceği yönünde. Bu tablo, Kuzey Amerika, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerindeki fabrikaları kapsıyor. Bu tabloya Çin’in dahil edilmesi, oldukça farklı hale getirebilir. IHS Markit adlı danışmanlık ve araştırma kuruluşu COVİD 19 önlemlerinin etkisi üzerine öngörülerini açıkladı.

IHS Markit açıklamasında sadece Avrupa’daki üretim molalarının 880 bin adetlik otomobile karşılık geleceği belirtiliyor. Yani Avrupa otomotiv fabrikaları 2020 yılında planlarından 880 bin adet daha az araç üretecekler.

İlk tahminlerde en yüksek düşüş 256 bin adetle Almanya’daki otomotiv üretiminde yaşanacak. İkinci sırada 140 bin adetlik kayıpla İspanya ve üçüncü sırada 100 bin adetlik kayıpla Fransa yer alıyor.

Kuzey Amerika kıtasında 336 bini Amerika Birleşik Devleri olmak üzere toplam 478 bin adet azalması söz konusu.

Güney Amerika’daki üretim için şimdilik yapılan ilk tahminler 80 bin adetlik kayıp üzerine geliştiriliyor. Önümüzdeki aylarda kış mevsimine girecek bu kıtada üretimin ne kadar daha aksayacağı ise salgının gelişmesine bağlı.

Bakalım Çin’deki üretim molalar ve kayıplar listeye eklenince bu tablo ne hale gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz