Koronavirüs: VW Grup üretimi dört ülkede durdurdu

Koronavirüs önlemleri Alman Volkswagen Grubu’nu da harekete geçirdi. Geçen haftanın son günü İspanya Seat üretimini durduran Alman şirket, bu kez Almanya dıyıdaki 4 ülkede üretime ara verme kararı açıkladı.

VW Grup üretimi İtalya, Portekiz, Slovakya ve İspanya’daki tesislerinde bu hafta askıya alıyor. Koronavirüs önlemleri yayılıyor. Hastalığın etkisinin daha da artması durumunda Avrupa’daki diğer tesislerini de kapatmaya hazırlanıyor.

VW Grup CEO’su Herbert Diess Salı günü yaptığı açıklamada, “Satışlardaki önemli bozulma ve tesislerimize parça temini ile ilgili artan belirsizlik göz önüne alındığında, yakın gelecekte grup markaları tarafından işletilen fabrikalarda üretim askıya alınacak.” dedi.

Diess, VW’nin İspanya tesislerinde, Portekiz Setubal’da, Slovakya Bratislava’da ve İtalya’da Lamborghini ve Ducati tesislerinde üretimin durdurulacağını söyledi.

Diğer Alman ve Avrupa fabrikalarının çoğunda da muhtemelen iki hafta boyunca üretimi askıya almaya hazırlanıyor.

Diess, “Markalar bağmısız operasyon planlarının ayrıntılarını mümkün olan en kısa sürede iletecek” bilgisini de verdi.

VW Grup çalışma komiteleri, işçilerin birbirleriyle yakın mesafede çalışmak zorunda olduğu, bunun da hastalık yayılmasına imkan tanıyacağı için üretime ara vermeyi önerdiği bildirildi.

Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, Porsche, Seat ve Skoda markalarının sahibi olan VW Group 2020 yılı performanıs konusunda bir şey söylemenin mümkün olmayacağını dile getirdi.

Diess, “2020 çok zor bir yıl olacak. Korona salgını bize bilinmeyen operasyonel ve finansal zorluklar sunuyor. Aynı zamanda sürdürülebilir ekonomik etkilerle ilgili endişeler de var.” değerlendirmesini yapıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz