Ford, sağlık çalışanları için corona maske üretecek

Coronavirüs salgını giderek daha çok etkisini hissettiriyor. Bu konuda en fazla merak edilen konulardan biri de corona maske konusu. Salgına yakalanan insanları tedavi etmekle görevli sağlık çalışanları için koruyucu maskelerin tedarik edilmesi de sorun. Ford Otosan, açık kaynaktan alınan tasarımla sağlık çalışanlarına yönelik corona maske üreteceğini duyurdu.

Şirket konuyla ilgili kararın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ardından Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler sonucunda alındığını da bildirdi. Açık kaynaktan alınan ancak tasarımı Ford Otosan Ar-Ge Departmanı tarafından iyileştirilen yüz koruma amaçlı corona maskesi, benzerlerinden farklı olarak; 150 derecelik bir açıyla yüzün tamamını korurken, ön camı özel olarak geliştirilen PET veya PETG malzemeden kesilerek üretilecek.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, ilgili bakanlıklarla ihtiyaca yönelik yaptıkları görüşmelerin sonucunda; 3D (üç boyutlu) yazıcı ve basit kalıplarla komponent ve prototip üretimine başladıklarını, yüz maskelerinin seri üretimine hazır olduklarını açıkladı:

“Koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin öncü sanayi şirketlerinden biri olarak, gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu açıklamıştık. Bu doğrultuda, hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız hem de Sağlık Bakanlığımız ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Sonrasında hızla çalışmalarımıza başladık. Açık kaynaklı bir modeli baz alarak, Sağlık Merkezi çalışanlarımızın yönlendirmeleri ve Ford Otosan Ar-Ge mühendislerinin çalışmalarıyla bu modeli yüzün tamamını koruyacak şekilde iyileştirdik. Tasarladığımız yüz maskeleri, yan sanayimiz ile birlikte sağlık çalışanlarımızın canları pahasına verdiği mücadelede kullanılmak için seri üretime hazır. Çok kısa bir zaman içerisinde on binlerce üretebilecek duruma geldik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz