2 ayda ödenen trafik cezası tutarı 1 milyar TL’yi buldu

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre Türkiye’de 2020 yılının ilk iki ayında 61 bin trafik kazası yaşandı. Kazaların yaşandığı şehirlerde İstanbul, Ankara, İzmir sıralaması değişmedi.

Trafik kazalarına neden olan sürücü kusurlarında yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uygun araç kullanmamak zirvedeki yerini koruduğu görülüyor. 2020 yılında geçen seneye göre uygulanan trafik cezalarında artış yaşandı.

2019’un Ocak ve Şubat aylarında toplam 638 milyon TL’lik ceza yazılırken 2020’nin aynı döneminde 1 milyar TL’lik trafik cezası yazıldı.

Kazaların oluşma türlerine bakıldığında ise yandan çarpma ilk sırada geliyor. Sıralama yayaya çarpma, yoldan çıkma ve arkadan çarpma olarak devam ediyor. Trafik kazalarına neden olan sürücü kusurlarında araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, her iki dönemde de ilk sırada.

Benzer şekilde Kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak ikinci sırada yer alırken 2020 yılında bu hatanın daha çok yapıldığı görülüyor. Trafik kazalarına karışan araçlarda sıralama değişmiyor.

Otomobil ilk sırada, ardından kamyonet ve motosiklet geliyor. Ancak kazaya karışan motosiklet sayısında bir artış görülüyor. Trafik kazalarının en çok olduğu şehirlerde ise sıralama değişmedi. İlk sırada İstanbul, ardından Ankara ve İzmir geliyor.

Cezalardaki artış dikkat çekici

Uygulanan trafik kazalarına bakıldığında ise 2019’un ilk iki ayı ile 2020’nin ilk iki ayı arasında dikkat çeken bir artış gözlemleniyor.

2019’un ilk iki ayında araç plakasına uygulanan cezalar 1,5 milyon iken 2020 yılının ilk iki ayında iki milyondan fazla ceza uygulanmış. Sürücülere uygulanan cezalar 430 binden 610 bine çıkarken, yayalara uygulanan cezalar 611’den 1.414’e çıktı. Uygulanan cezalar artınca toplam para miktarı da arttı.

2019’un ilk iki ayında da toplam 638 milyon TL ceza yazılırken 2020’nin ilk iki ayında 1 milyar TL’lik ceza yazıldı. Araç plakalarına yazılan toplam ceza 422 milyondan 726 milyona, sürücülere yazılan ceza 215 milyondan 360 milyon TL’ye çıktı.

2 ayda 575 bin araç kasko yaptırdı

Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre ise yapılan kaskolarda çok büyük bir değişim olmadı. 2019 Ocak ayı ile bu yılın aynı dönemi karşılaştırıldığında yapılan kasko sayısının 525 binden 575 bine çıktığı görülüyor. Bu artışın nedeni de büyük oranda otomobiller.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz