Yatırım erteleyen Volkswagen eylül satışları ile şaşırttı

Türkiye’nin son 10 gündeki karışık gündemine Volkswagen Türkiye yatırımı ertelemesiyle katılan Alman marka, açıklanan son rakamlarla gücünü yeniden hatırlattı. 2018 yılına göre satışlarını eylülde yüzde 9’un üzerinde artıran Volkswagen eylül satışları 904 bin 200 adete yükseldi. 

Şirketin Cuma günü Wolfsburg’da açıkladığı gibi, geçtiğimiz ay grup toplamında müşterilerine 904.200 araç teslim etti. Bu rakam 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 9,2 daha fazla. Artışta şirketin 2018 yılı eylül ayında elindeki araç yelpazesinin gerekli WLTP kriterlerini karşılayan motorların yeterince sahip olmamasının etkili olduğu belirtiliyor. Volkswagen, geçtiğimiz yıl yeni motorlarını henüz belgeleyemiyordu ve bu nedenle de satışa sunamıyordu. Hatırlatalım; WLTP testleri, araçların gerçek yakıt tüketimlerini ve egzoz salımlarını gerçek trafik koşullarında gerçekleştirmeyi ve açıklamayı şart koşuyor. 

Biz gelelim konumuza yani Volkswagen’in bu eylül ayındaki şaşırtan satış rakamlarına:

Özellikle Almanya (yüzde +58,1) ve Avrupa genelinde (yüzde +31), önemli artış rakamları yakaladı. Dünyanın en büyük ve en önemli pazarı Çin’de de, VW Group Eylül ayında bir miktar artış kaydetmeyi başardı.

ABD ile halen içten içe yanan bir ateş halindeki ticaret savaşları yüzünden, Çin pazarı bir süredir zayıflıyor. Ve Çinlilerin o dillere destan satın alma istekleri gözle görülür biçimde azaldı.

ABD’de sari eylül oldu, çift haneli kaybetti

Kuzey Amerika’da işler yolunda gitmedi. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) pazarında, Volkswagen yüzde 11,5 kaydetti. Güney Amerika’da ise bunun aksine yüzde 9,1 büyüme kaydedildi.

VW Grup Satış Direktörü Christian Dahlheim, gergin bir ekonomik ve jeopolitik ortama dikkat çekiyor. Ve devam ediyor: “Bu, VW markalarının bir kez daha özellikle değerli olduğunu kanıtladı. 2019 yılında, dünya çapında 8 milyon aracı müşterilerine teslim eden Volkswagen Grubu; dokuz aylık 2019 yılı toplamında 2018’in sadece yüzde 1.5 gerisinde kaldı.

Bilindiği gibi, grubun çekirdek markası Volkswagen binek otomobillerinin yenilikleri Eylül ayında ortaya çıkmaya başladı. Volkswagen eylül satışları bu katkıyla şaşırtıcı çıkışını gerçekleştirdi.

Audi ise önceki yılın baz etkisinden yararlandı. 

Grubun yan taraftaki lüks markası Porsche ve Skoda net kâr rakamları elde ettiler. Seat mı, neredeyse yüzde 37’lik bir artı ile eylül ayındaki başrollerden birini kaptı. 

Buna karın Volkswagen Ticari Araç satışları kan kaybetmeyi sürdürdü.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here