Otoparkta boş yere kendi giden otomobil

Kendi kendine giden otonom otomobiller nasıl olacak, düz otoyolda kolay ama kapalı bir alanda; üstelik ani engeller çıkabilecek yerlerde (uydu bağlantısı olmaksızın) otonom sürüş olabilir mi? Sorular çok, ancak Bosch ve Daimler otonom sürüşte önemli bir adımı daha geride bıraktı. Bir akıllı telefon uygulaması ile büyük bir otoparkta otomatik park vale hizmeti resmen başladı.

Dünyanın ilk tam otomatik sürücüsüz Seviye 4 otonom kullanımı Baden-Württemberg’deki ilgili otoritelerce onaylandı; Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi otoparkı yerel onaylardan geçerek resmi olarak bu şekilde kullanılmaya başladı.

Pilot proje aynı zamanda sürücüsü araçtan inen bir Mercedes otomobilin; aynı sürücünün cep telefonu üzerinden otoparkta uygun olana alana kadar gitme sürecini değerlendiriyor. Yola çıkan yaya ya da başka araçlar karşısında güvenli bir duruş sağlandığı görülüyor.

Tüm sistemin bileşenleri arasında güvenli iletişim kurmak ve park manevrasının güvenilir şekilde gerçekleşmesi; sonrasında yine cep telefonu üzerinden aracın kat farkını da aşarak sürücüsüne ulaşması başarılı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Otomatik park için 4 yıllık çalışma

Kapalı otoparkta Bosch sensörleri sürüş koridorunu ve çevresini izlemek ve bilgileri vermek, aracı yönlendirmek için gerekli olurken; otomobilde bulunan otonom teknolojiler kendi kendine sürüş ve diğer komutları uygulayabiliyor. Altyapı sensörleri bir engel tespit ettiğinde araçla iletişim kurarak hemen durmasını sağlıyor.

Bosch ve Daimler, 2015 yılında tamamen otomatik park için şöförsüz otopark geliştirmeye başladı. 2017’de Mercedes Benz Müzesi’ndeki pilot çözümler önemli bir dönüm noktasına ulaştı. 2018’den itibaren müze ziyaretçileri park yerini kullanabilir hale geldi. Pilot projenin bir yönü de aydınlatma konseptlerinin test edilmesini içermesiydi. Turkuaz aydınlatma, bir aracın otomatik sürüş modunda olduğunu gösterirken yoldan geçenlere ve yoldaki diğer kullanıcılara aracın yol aldığını gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz