Yılda 500 bin VW elektrikli SUV ID 4 satışı için hazırlık

Bir kaç yıl içinde Türkiye’de olmasa da Avrupa’da satılan elektrikli araç sayısı yüzbinlerceyi bulacak. Milyonlarca içten yanmalı aracın yanında adı anılmasa da şirketlerin hedefi elektrikli araç piyasasında var olmak. Türk şirketi TOGG da bu alanda yatırıma başladı. Tabii eski tüfek otomobil üreticileri bu alanda da büyük oynuyor. Alman Volkswagen ID adıyla serisini yapacağı elektrikli otomobillerinin satışlarında da iddialı. Yılda 500 bin VW elektrikli SUV satışına hazırlık var. VW ID 4 başroldeki model olacak.

Elektrikli VW ID ile tek şarjda 600 km menzil sunacak.

Hele bu ailenin içinde biri var ki Volkswagen’i çok iştahlandırıyor. Volkswagen, yılda 500.000 kadar ID.4 satabileceğine inanıyor. Alman otomobil üreticisi, uzun zamandır beklenen ID.4’ün küresel lansmanına hazırlanıyor.

10 yeni elektrikli otomobil

Şirket yöneticileri ile yapılan bir röportajda, yöneticiler ID.4’ü ve şirketin elektrikli geleceğini anlattılar. ID.4’ün neden Avrupa, Çin ve ABD’de üretileceği sorulduğunda marka yön eticisi Brandstatter, otomobil üreticisinin 2025 yılına kadar üçte biri ID.4 olmak üzere 1.5 milyon elektrikli araç üretmeyi planladığını belirterek, şunları ekledi:

“Volkswagen, e-mobilitede dünya pazar lideri olmak istiyor. Volkswagen markası bu nedenle 2024 yılına kadar 11 milyar Euro civarında yatırım yapıyor” dedi.

“Bize göre Kompakt bir SUV olarak ID.4, tüm önemli pazarlarda büyük ölçekte başarılı olmak için en iyi koşullara sahip. Volkswagen markasının 2025 yılına kadar yılda toplam 1,5 milyon e-araba üretmesini bekliyoruz. Ve muhtemelen ID.4 bunun yaklaşık üçte birini oluşturacak.”

2029 yılına kadar elektrikli araç üretimi 20 milyonu bulacak

Alman otomobil üreticisi, elektrikli araçlarını MEB platformu üzerine inşa ediyor. MEB platformunu Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarındaki tesislerinde devreye alacak. Bu durumda da VW 2029’a kadar yaklaşık 20 milyon araç üretmeyi planlıyor.

VW ID.4, 23 Eylül’de küresel bir lansmanla tanıtılacak. Yılda 500 bin VW elektrikli SUV ID 4 satışı için hazırlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz