Yerli ticari araca park yardım sistemi kondu

Ford Transit, park yardımcısı sistemi ile yolculuğuna devam ediyor. Ford ‘Aktif Park Asistanı’ ile ticari araç park etmek kolaylaşıyor. Ford, şimdi de ticari araç sürücülerinin park etme stresini tarihe gömüyor. Türkiye’de üretilen yerli ticari araç Ford Transit park yardım sistemi ‘Aktif Park Asistanı’ özelliği satın alınabiliyor. Ticari araç kullanıcıları için “Bu araç buraya girer mi?” merakı ortadan kalkıyor. İşte detaylar!

Türkiye’de üretilen Transit modelinde de görev üstlenecek olan ‘Aktif Park Asistanı’ teknolojisi nasıl çalışıyor? Araç kendi kendine park edebiliyor mu? Sürücüye hangi teknolojiler yarımdıcı oluyor? Hepsi haberin detaylarında.

Kafi büyüklükte bir park yeri bulunmasına yardım ediyor. Yani park edeceğiniz yeri ölçüp, biçiyor, sığıp sığamayacağına bakıyor. Devamında sürücüye sadece gaz ve freni kontrol etmek kalıyor. Sistem aracı otomatik olarak park edeceği noktaya sokuyor. Direksiyon manevralarını araç kendisi yapıyor. Sistem, araçtan 80 santimetre daha uzun olan bir alanda veya araçların yan yana park ettiği bir yerde park edebiliyor.

‘Aktif Park Asistanı’ özelliği, sürücülerin park ederken kullanacağı akıllı teknolojileri bir arada sunuyor. Yeni Transit’in ‘Paralel Park Çıkış Yardımı’; ‘Çapraz Trafik Uyarı Sistemi’; ‘Yan Algılama Sistemi’nin yanı sıra ön ve arka geniş görüş kameraları; dar park alanlarından çıkarken ve yoğun şehir trafiğinde manevra yaparken sürücülerin kaza yapma şansını adeta ortadan kaldırıyor.

Park için 12 ultrasonik sensör görev yapıyor         

2019 yılında tanıtılan yeni Transit ve Transit Custom modellerinde bulunan ‘Aktif Park Asistanı’ teknolojisi, aracın etrafında yer alan 12 ultrasonik sensörle çalışıyor. Sistem, Transit’in park edilmiş başka bir araçla aynı hizaya gelerek, yol kenarında kaldırım olmasa dahi kendi kendine park etmesini sağlıyor.

Ayrıca, yokuşlu yollarda da bu işlevini yerine getiriyor. ‘Aktif Park Asistanı’ teknolojisi, sürücü gaz ve freni kontrol ederken aracı otomatik olarak park alanından dışarı yönlendiren ‘Paralel Park Çıkış Yardımı’ özelliğini de kapsıyor.

Ford’un ‘Çapraz Trafik Uyarı Sistemi’ ise park yerinden geri geri çıkarken aracın arkasından geçebilecek araç, bisiklet ve yayalar için sürücüleri uyarıyor. Buna ek olarak, ‘Yan Algılama Sistemi’, sürücülerin daha güvenli manevra yapması için aracın etrafındaki engellerin sesli ve görsel uyarılarını veriyor.

Transit’in ön ve arka geniş görüş kameraları, yaklaşan araçların, yayaların veya bisikletlerin kör bir kavşakta dahi fark edilmesine imkan tanıyor. Yeni Transit’in geri görüş kamerası, arka kapılar açık ve araç geri vitesteyken daha iyi görüş sağlamak için arka yük kapılarının üzerindeki bir noktada yer alıyor.

Geniş görüş kameraları sayesinde sürücülerin, yaklaşan araçları, yayaları veya bisikletleri kör bir kavşakta dahi fark etmesine imkan sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz