Yerli otonom otobüs, testi başarıyla tamamladı

Türkiye’nin otomobilinin ardından Otokar da yerli otonom otobüs modelinin yollara çıkması için çalışmalarına devam ediyor. Okan Üniversitesi’nde çalışmaları yapılan yerli otonom otobüs, Otokar test pistinde yapılan testleri başarı ile geçmeyi başardı.

Otokar otonom otobüsü çalışmaları, İstanbul Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden 8 farklı akademisyen tarafından yürütülüyor. Ayrıca, üniversitenin Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (UTAS) araştırmacıları ve burada çalışan doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri çalışmalara katkıda bulunuyor.

Otokar otobüsünde öncelikle Türkiye’de sadece İstanbul Okan Üniversitesi’nde olan 64 kanallı, saniyede 2,2 milyon nokta verebilen gerçek zamanlı bir lidar ile haritalandırma çalışması yapıldı. Hem harita hem de hassas GPS ile yörünge takibi hassas şekilde sağlandı. Araç üzerinde yer alan 4 lidar ve 6 kamera da dahil olmak üzere 20’ye yakın sensör otobüs çevresini hassas bir şekilde algılayabiliyor.

Yerli otonom otobüs projesinin ilk otonom denemeleri, belirli bir parkurda otobüsün bir şekilde ilerlemesini ve duraklarda durması üzerine yapıldı. Yolcuları aldıktan sonra hareket etmesi, önünde daha ağır giden bir araç olduğunda aktif olarak onu takip edebilmesi sağlanıyor. Öndeki aracın ani duruşunda veya bir yaya çıktığında acil fren yapabilmesi, sollama algoritmasının da geliştirilmesi hedefleniyor.

Otokar yerli otonom otobüs, UTAS laboratuvarlarında bulunan ileri yazılım ve donanım sistemleri ile geliştirildi. Testleri başarıyla tamamlayan otobüs, belirli güzergahlarda otonom sürüş ile yolcularını en konforlu ve güvenli şekilde ağırlamaya hazır durumda.

UTAS, yeni projesi OPINA (Açık İnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu) altyapısını da kullanarak akademisyenleri, araştırmacıları ve öğrencileri bir araya getiriyor. Yeni projeyle birlikte de otonom ve haberleşen araç alanlarında, otomotiv sektörüne destek verebilecek çalışmalar yürütmeye devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz