Yerli otomobilin en yakın rakibine 1 milyar Euro yeni yatırım

Zoe modeli için 1 milyar euro yatırım. Yerli otomobilin en büyük rakibi olarak düşünülen elektrikli Zoe için Renault şimdiden bu büyüklükte yatırım yapacağını açıkladı. Şirket 1 milyar Euro’nun üzerinde (1.2 milyar $) yatırımı Fransa’daki elektrikli araç üretim kapasitesini artırmak ve yeni modeller eklemek için yapacak.

Paris’in batısındaki Flins fabrikasındaki Zoe üretim hattında, yapılacak yatırım batarya menzillerinin iki katına çıkabileceği bir teknoloji öngörüyor. Bu fabrika Zoe’nin yanı sıra, Renault Clio ve Nissan Micra otomobilleri üretiliyor.

Elektrikli araç sayısını 12’ye çıkarıp, otonom araç geliştirecek.

Yeni bir elektrikli araç mimarisi hazırlığı

Kuzey Fransa’daki Renault Douai fabrikası da Flins’ten sonra elektrikli otomobiller üretilecek ikinci fabrika olacak. Japon ortak Nissan ile ortaklaşa yeni bir elektrikli araç mimarisine hazırlanıyor. Bu fabrika halen Renault Espace, Scenic / Grand Scenic ve Talisman modellerini üretiyor.

Renault, Cleon fabrikasının elektrik motoru üretim kapasitesi ise üç katına çıkacak. Doğu Fransa’daki Maubeuge ise elektrikli versiyonu da dahil olmak üzere yeni Kangoo’nun yatırımına hazırlanıyor.

Renault CEO’su Carlos Ghosn, yeni 1 milyar Euro yatırımla ilgili “Fransa’da elektrikli araçlara yönelik yatırımlarımızın hızlanması, Fransız sanayinin de rekabet gücünü ve cazibesini artıracaktır.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz