Yerli otomobile hazırlanırken yerli traktör üretimine başladı

0

Yerli otomobili üretecek konsorsiyumda yer alan Anadolu Grubu, traktör üretimine başladı. Grup şirketlerinden Anadolu Motor ve İtalyan Argo Tractors’ün geçen yıl yüzde 50-50 ortaklık ile kurduğu Anadolu Landini, Kocaeli Şekerpınar’daki tesislerinde yerli traktör üretimine başladı.

Yüzde 42 yerlilik oranı ile başlayacak üretim 2020’de yüzde 100 yerlilik oranına ulaşacak. Üretimine başlanan Anadolu Landini traktör için ilk yatırım tutarı 10 milyon euro iken toplam yatırım tutarı 40 milyon euroyu bulacak. Sadece Türkiye’de üretilecek olan traktör, ihracat pazarlarına da sunulacak.

[yuzo_related]

Otomotiv alanında yerli üretime odaklandıklarını belirten Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yerli dizel motor üretimi ile başlayan çalışmalarını Şekerpınar’daki tesislerinde traktör üretimi ile zenginleştirerek Türk çiftçisinin ihtiyacı olan kaliteli ürünleri sunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Özilhan, “Traktör üretiminde bu sene sonuna kadar yüzde 42 seviyelerine ulaşacak olan yerlilik oranını, 2019 yılının sonunda yerli şanzıman üretiminin de devreye girmesiyle yüzde 85’e ve 2020’de daha da geliştirerek bazı modellerimizde yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

McCormick marka traktör de gelecek

Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, “Geçen sene 72 bin 32 adet traktör üretimi ile tüm zamanların rekoru kırıldı. Anadolu Grubu olarak stratejik önceliklerimiz arasında yer alan tarım alanında daha fazla büyümeyi arzu ediyoruz.

Argo Tractors ile yaptığımız iş birliğini daha da ileriye taşıyarak yerli şanzıman üretimini de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Anadolu Landini olarak Argo Tractors portföyünde bulunan McCormick markalı traktörlerin Türkiye’de satışına başlayacağız” dedi.

Anadolu Landini Genel Müdürü Hayati Kösoğlu, “Globe serisi traktörler çiftçimizin performansı yüksek güçlü ve kaliteli traktörlere daha uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlayacak. Bu yıl satışını hedeflediğimiz traktörlerin yaklaşık yüzde 40’ı Globe serisi olacak. Bu yılın sonuna kadar portföyümüzde yer alan diğer Landini serilerinden Rex, Powerfarm ve 5H’yi de yerlileştirme çalışmalarına başlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Landini Globe sadece Türkiye’de üretilecek

Argo Tractors S.p.A Başkanı Valerio Morra Türkiye’nin üretim bazlı yatırımlarında İtalya’dan sonra ikinci ülke olduğunu vurgulayarak, “50-75 beygir arası 3 silindire sahip 4 modelden oluşan Landini Globe serisi dünyada sadece Anadolu Landini’nin Şekerpınar’daki tesislerinde üretilecek. Türkiye toprak şartlarına özel tasarlanan modelin dünya pazarlarında da beğeni ile karşılanacağına ve yüksek talep göreceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Yerli traktör üretimi ile ilgili dün düzenlenen törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Argo Tractors S.p.A Başkanı Valerio Morra, Argo Tractors hissedarları Alberto Morra ve Simeone Morra, Anadolu Grubu İcra Başkanı Hurşit Zorlu, Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak ve Anadolu Landini Genel Müdürü Hayati Kösoğlu katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here