Yeni Volvo logosu marka için yeni çağı temsil edecek

SUV modellerin çoğalışı, elektrikli araçların gün geçtikçe artmaya devam etmesi otomotiv dünyasındaki tek trend değil. Yakın zamanda uygulayan bir marka olmasa da geçtiğimiz dönemlerde Renault, Kia, BMW, Toyota, Nissan ve Opel gibi markaların katıldığı bir dijital logo furyası başlamıştı. Şimdi de Volvo, yeni marka logosu ile döneme ayak uyduruyor.

Düz ve minimalist şekilde tasarlanan dijital logolar, genellikle marka amblemlerinin sadeleştirilmiş 2D versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Sessiz sedasız bir şekilde değişikliğe giden Volvo’nun yeni logosu şimdilik sadece web siteleri ve benzer iletişim kanallarında kullanılıyor.

Volvo Logosu Ne Anlama Geliyor, Bugüne Kadar Neler Değişti?

Yeni logoyu incelemeden önce, şirketin 1927’de kuruluşundan bu yana Volvo logosunun geçirdiği evrime bir göz atalım.

1927’den itibaren ilk Volvo otomobili olan ÖV 4’te kullanılan logo, sağ üst tarafı gösteren bir ok ve daireden oluşuyor. Bu da demirin eski simya sembolü ve ayrıca hem gezegen hem de demir ticareti yapan eski savaş tanrısı Mars’ın sembolü olduğu için logoda kullanılıyor.

1927’den beri Volvo logosunun gelişimine bakarsak, yeni volvo logosu ile birlikte en göze çarpan şey, şirketin logo konusunda tutarlı bir çizgi izlemesi oluyor.

‘VOLVO’ yazısı ve orta çubuk, 1959’da mevcut biçiminin bir versiyonuna dönüşmeden ve 1999’da 3D bir görünüm kazanmadan önce eklendi. ‘VOLVO’ yazısı devamlılığını sürdürerek 2020’de yeni bir yazı tipiyle revize edildi ve tek başına bir logo haline geldi.

yeni volvo logosu

Çoğu zaman revize edilerek günümüze kadar gelen yeni logonun yeni Volvo XC40 Recharge ön ızgarasında ön izlemesini gördük. Volvo bizlere son değişikliğin ipucunu vermiş gibi görünüyor.

Recharge versiyonlarında kullanılan logo, yeni logonun tüm temel unsurlarını içeriyor; orta çubuğun silinmesi, halka ile birleştirilmiş ok ve inceleştirilen yeni Volvo logosu, aynı öğeleri barındırıyor. Ve bunları temel, tek renkli, düz bir temsile dönüştürerek Recharge versiyonundan ayrılarak karşımıza yepyeni bir logo olarak çıkıyor.

Güncellenmiş logoya sahip ilk üretim Volvo araçlarının 2023’te Kuzey Amerika ve benzer pazarlarda piyasaya sürülmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz