Yeni Tipo HB’de Fransız esintisi

Fiat’ın Bursa’daki TOFAŞ tesislerinde üreteceği Egea/Tipo ailesinin ikinci üyesi Tipo HB de ortaya çıktı.

Esas olarak Batı Avrupa pazarlarında önemli bir yer edinmesi beklenen yeni Tfio HB,’de ilk planda Fransız otomobillerinin çizgileri akla geliyor.

Önümüzdeki yılın ortalarında yollara çıkması planlanan 2016 Tipo Hatchback sade ve güzel gözüküyor. Biraz Citroen C4 havası seziliyor.

Yeni modelin gerçek haline çok benzeyen fotoğrafları Remco Meulendijik imzası taşıyor.

Bu tasarımın yayınlanmasının ardından Tipo, testlerinin yapıldığı Bursa’da kamuflajlı görüntülendi.
Gelecek yıl mart ayı başında yapılacak Cenevre Otomobil Fuar’ında ilk resmi tanıtımı yapılacak olan araç için İtalyan şirket gayet sıkı çalışıyor.
Model gelecek yıl Stilo Multiwagon’un halefi olacak Station Wagon versiyonunun da aileye eklenmesiyle birlikte Dacia Sandero ve Logan MCV modellerine rakip olacak.

TOFAŞ’TA YENİ MODEL SEVİNCİ

Low cost pozisyonlamaya göre Tipo Dacia’daki rakiplerine göre biraz daha pahalı olurken daha iyi bir iç mekan ve daha kaliteli bir otomobil sunacak.
Motorlarsa sedan ağabeyi Egea ile aynı olacak.
Motor seçeneğine göre değişmek üzere Fiat beş ileri manuel, altı ileri manuel ve otomatik şanzımanlar kullanacak.

Aegea projesiyle 2023 yılına kadar önlerini gördüklerini söyleyen TOFAŞ CEO’su Cengiz Elaldı “‘Al ya da öde’ anlaşmamız olduğu için ihracat gelirimiz garantide. Tofaş 2023’e kadar Aegea projesinde yer alan sedan, hatchback ve station wagon modellerden 1 milyon 280 bin adet üretecek. 1 milyon adedi ihraç edilecek. 10 milyar euroluk (11.5 milyar dolar) ihracat garanti.”

FİAT EGEA SEDAN İLK SÜRÜŞ

Üç kasa tipi de Bursa’daki fabrikada üretilirken Fiat bu üçlüyü 40’dan fazla ülkede satmayı planlıyor. Bu anlamda EGEA ‘nın üretiminin ve satışının ülkemizde çoktan başladığını söyleyebiliriz.

İşte yeni Fiat Egea – Tipo HB Bursa yollarında …

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here