Yeni Superb ile rekoru zorlayacak

– Otomotivde yaşanan sürpriz büyümenin rüzgarı Skoda Türkiye distribütörü Yüce Auto'nun yelkenlerini şişirecek. Yeni Fabia'nın yanına önümüzdeki aylarda yeni Superb'i ekleyerek açılmış yelkenlerle yoluna devam edecek marka, yıl sonunda Türkiye'de tarihi rekorunu zorlayacak. Bugünlerde 16.500 adetlik temkinli hedef, ürün tedariği, marka desteği ve istikrarlı bir pazarla rekor getirebilir.

– Skoda dünyasında en çok Türklerin satın aldığı orta sınıf otomobil Superb yeni haliyle ağustosta önce benzinli 1.4 TSI 125 ve 150 hp, eylülde 1.6 TDI DSG 120 HP kombinasyonuyla yollara çıkıyor.

– Yenilendikten sonra satışa çıkmak üzere hazırlanan yeni otomobilin ilk test sürüşlerini geçtiğimiz günlerde İtalya'da gerçekleştirdik.

– 100 bin lira civarında bir etikete sahip olacağını tahmin ettiğim 1.6 TDI DSG seçeneği yerine 70-80 bin lira arasında olacağını tahmin ettiğim 1.4 TSI 150 hp DSG çok daha rasyonel bir seçenek olabilir. Tabii bu benim düşüncem. Yoksa biliyorum ki filolar gücü euro6 ile birlikte 120 beygire çıkarılan 1.6 lt dizel motorla kombine 7 ileri DSG seçeneğine itaber edecekler.

– Burada hemen belirteyim. Skoda mühendisleri- VW AG mühendisleri demek gerekir- yeni Superb'de yakıt tüketimini yüzde 30 gibi ciddi bir oranda düşürmüşler. Bunu da aracı toplamda 75 kg hafifletme. Yeni nesil motorlar ile gerçekleştirmişler.

– Türkiye yollarına ağustos ayında 1.4 TSı ve eylül ayında 1.6 TDI motor seçenekleriyle ilk kez çıkacak yeni Superb, aslında 5 benzinli ve üç dizel motor seçeneğine sahip. Türkiye'ye ise bunlardan üç benzinli ve bir dizel motor seçenekleri üç donanımda ithal edilecek. Bunun nedeni de vergi sistemi tabii ki.

– Benzinli motorlardan en ilginci ise 2.0 litrelik 280 beygir gücündeki versiyon olacak. 4×4  olarak yola çıkacak bu otomobil özel sipariş üzerine gelecek. Genel Müdür Tolga Senyücel, kendisi dahil bayilerden bu seçeneğin talep gördüğünü söyledi.

– Yeni Süperb'nin combi versiyonu ise eylül ortasında Frankfutta gösterilecek ve adeta bir Audi allroad edasıyla sonbaharda yollara çıkacak.

– Yeni Superb son dönemin en dikkat çekici yeni otomobillerinden biri olmuş. Bunu hem dış görünümünden hem de sürüş sırasında gözlediğim iç mekan, motor ve teknolojilerinden anlamak mümkün. Hele bir de simply clever adını verdiği küçük akıllı çözümlere eklenen araçlar. Örneğin, bagajda cırtbantlı desteklerle çok ucuza ve akıllıca çözülmüş destekler. Uzunluğu halefi olan ikinci nesline göre 75 mm daha uzayan araçtaki 625 litrelik devasa bagaj bu tür çözümlere ihtiyaç duyuruyor. Devasa bir bagajı var otomobilin. Küçük bir hafif ticari araçla boy ölçüşebilecek bagaj, arka kapağın liftback özelliği sayesinde daha da kullanışlı hale geliyor. Ama bu tür bir araçta bu kadar bagajı yılda kaç kez ve ne için kullanağız sorusuna ben yanıt bulamadım.  Ama isterseniz devasa bagaj emrinize amade. Yeni Süperb, tam 29 değişik akıllı çözüm ile karşımıza çıkıyor. Şemsiye koyacağından Medya yönetim applikasyonlarına, dört kapıda da büyük boy su şisesi koyma yerlerine kadar… 

SUPERB SEDAN/LIFTBACK'İN EN BÜYÜK PAZARI TÜRKİYE

Superb, ikinciliklerin otomobiliydi geçen yıl. Özellikle 1.6 TDI DSG kombinasyonuna yönelik talep ve ilgi, aracı orta sınıfta VW Passat'tan sonra en çok satan ikinci model yapmıştı Türkiye'de. 2024 ylında Superb sedan satış rakamları Yüceauto'ya Rusya'dan sonra ikinci büyük pazarın distribütörü ünvanını kazandırdı..

Bu yıl uluslararası ölçekte birincilik hedeflediklerini söyleyen Genel Müdür Tolga Senyücel, bunu Rusya'daki kriz nedeniyle daralan otomobil satışlarına bağladı.

Yeni Skoda Superb'in ilk uluslararası test sürüüne Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel de katıldı.

 

5 bini Superb olacak, toplamda 16.500'ü geçecek

Bu yıl Türkiyedeki Superb satışlarının 4.500-5 bin adet olması hedefleniyor. Bunun 2.250 adeti eski Superb, 2.750'si yenisinden gelecek. Bu sayede Skoda'nın Türkiye satışları en azından 16.500 adetleri bulacak. Ama Skoda Türkiye ekibinin hedefi bunun üzerine çıkmak. İtalya'da görüştüğüm Senyücel ürün tedariğini sağladıkları sürece bunun yukarı çıkacağından umutlu. Tabii Türkiye'de olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa temkinliliğini belirtmek gerekiyor.

– Seçimlerin hemen öncesinde, belirsizliğin yüzde 30 seviyesinde seyrettiği günlerde bundan da ötesi söylenemez.

Anadolu-Marmara hattı

Superb için bugüne kadar Anadolu'daki satışlar yüzde 60 seviyelerinde seyretmiş. Marmara Bölgesi ise kalan yüzde 40 ın satıldığı bölge olmuş. Yeni Superb ile durum değişecek diyor Senyücel. 

İstanbul'da açılan iki yeni güçlü bayii ve Maslak'ta açılacak yeni bayi markanın bölgedeki elini oldukça güçlendirecek. Yıl içinde buna Balıkesir bayinin de katılacak olması markanın Marmara Bölgesi satışlarını destekleyecek.

Yıl içinde iki bayi daha açarak, 21 bayili ağını pekiştirecek. 

Yeni bayiler geliyor

Bu yıl sonunda markanın bir başka gücü ise üç yıl önce başladığı yeni bayi kimliklerini oturtmak olacak. Yıl sonuna kadar tüm bayilerinde yeni kurum kimligini hayata geçireceğini söyleyen genel mür, bu sayede dünyadaki ilk üç ülke içine de gireceklerini bildirdi.

Bu yıl otomobil satışlarının geçen yılın son üç ayında yakaladığı yükseliş trendini sürdürdüğüne dikkat çeken Senyücel, yılın 620-650 bin aralığında tamamlanabileceği öngörüsünde bulunuyor. 

SKODA SUPERB YENİLENDİ, İTALYA'DA FLORANSA-SIENA ARASINDA TOSCANA BÖLGESİNDE TEST EDİLDİ

 

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here