Yeni Nissan Qashqai bekleyenler için kötü haber

Bir dönem Türkiye’de olduğu gibi Avrupa pazarında da en çok tercih edilen SUV modeli olan Nissan Qashqai; bir süredir yenilenmeyi bekliyor. Nissan yeni Qashqai’nin üretimini daha önce Ekim ayı olarak açıklamıştı. Ancak pandemi nedeniyle İngiltere Sunderland fabrikasında üretim planları birkaç kez ötelendi. İngiltere gazetelerinde son olarak Brexit etkisiyle beraber yeni Qashqai üretiminin 2021 yılı ortalarında başlayabileceği haberleri çıkmaya başladı.

Japon markanın Sunderland fabrikası halen satışta olan Qashqai ve Juke modellerini üretmeye devam edecek. Ancak çok hızlı değişen kompakt SUV segmentinde rakip sayısı; Qashqai’nin ilk yola çıktığı günlerdekinden çok fazla. Üstelik 2020 itibariyle Avrupa’da ve Türkiye’de satışlar oldukça düşük seyrediyor.

Şirketin Avrupa yönetimi, yeni Nissan Qashqai üretiminin daha ileri bir tarihte başlaması konusunda koronavirüs salgınının etkili olduğunu açıkladı. Brexit kararının da Qashqai AB satışları için endişelere yol açtığı ifade ediliyor. Çünkü Brexit oluştuğunda ortaya çıkacak gümrük vergileri Qashai’nin AB ülkelerinde rekabet edebilirliğini ortadan kaldırıyor.

Yeni Nissan Qashqai bekleyenler için kötü haber, üretim bir kez daha öteleniyor.

İlgiltere’de üretim yapan Honda, Nissan, Opel ve Ford, AB’den ayrılığın kesinleşmesi sonrası yeni Serbest Ticaret Anlaşması’nı bekliyor. Honda fabrikasını kapatacağını açıklamış durumda. Buna göre Japon markanın İngiltere fabrikası 2021 yılında üretime son verecek.

Nissan’ın yeni Qashqai ve Juke üreatimi için yatırım da yaptığı tesislerinin geleceği de ekim ortasına kadar imzalanması beklenen AB – İngiltere serbest ticaret anlaşmasına bağlı gibi görünüyor.

Fransız PSA kanatları altına giren Opel İngiltere’de Vauxhall adıyla üretiliyor. Bu üretim de tehlikeye girebilir. Opel’in almanya tesislerinde veya PSA’nın Fransa fabrikalarında Vauxhall üretilerek, İngiltere’ye gönderilebilir.

Ford Transit üretimi yaptığı tesisini zaten oldukça düşük kapasiteye indirdi. Fakat Türkiye Ford Otomotiv en büyük ihracatçı konumunda İngiltere ile çalışıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz