Yeni Opel Mokka tasarımı ile ekonomi getirecek

Yeni Opel Mokka, satışa çıkmaya hazırlanırken; dikkat çeken özellikleri de paylaşılmaya başladı. Mokka, sınıfının en iyi rüzgar sürtünme katsayısına sahip olmasıyla öne çıkarılırken; önde bulunan aktif paneller daha az soğutma gerektiğinde panjurdaki açıklığı otomatik olarak kapatıyor. Yeni Opel Mokka’nın dış tasarımı aerodinamik verimliliğiyle de öne çıkıyor. Yeni Mokka’nın ön alanı sadece 2,27 metrekareden oluşuyor.

Opel mühendisleri yeni Opel Mokka’yı aerodinamik açıdan Stuttgart Üniversitesindeki rüzgar tünelinde optimize etti. Mühendisler, detaylı çalışmalar sonucu model versiyonuna bağlı olarak rüzgar sürtünme katsayısını 0,32 Cw’ye kadar düşürdü.

Opel’in onlarca yıldır aerodinami konusunda öncü bir marka olduğunu belirten Mühendislik Genel Müdürü Marcus Lott: “Hava perdeleri ve aktif soğutma panelleri gibi ileri teknolojiler, otomotiv endüstrisindeki sürtünmeyi azaltmaya yönelik en güncel teknolojileri temsil ediyor. Yeni Opel Mokka, heyecan verici tasarımıyla, yüksek verimlilik ile dikkat çekici görünümün birbirine zıt kavramlar olmadığını gözler önüne seriyor.” diyor.

Mühendisler, yeni Opel Mokka’nın karakteristik Opel Vizor tasarımının yanı sıra A sütunlarının ve yan aynaların şekillerini optimize ettiler. Ayrıca, motor bölmesinin altı dahil tüm gövde altındaki kaplamalar otomobilin altındaki hava akışını iyileştiriyor.

Bagaj kapağının yanlarındaki kanatçıklar ve tavanın uç noktasındaki spoyler yeni Mokka’nın rüzgar sürtünme katsayısını düşürmeye yardımcı oluyor. Tavan spoyleri aynı zamanda yere basma kuvveti uygulayarak aerodinamik kaldırmayı düşürüyor ve bu sayede yüksek hızlardaki düz gidiş stabilitesini artırıyor.

Jantlar, lastikler ve çamurluklar da sürtünmeye etki ediyor. Yeni Opel Mokka bu nedenle bu alandaki aerodinamik verimliliği artıran yenilikçi hava perdeleriyle donatılıyor. Aracın ön cephesinin her iki yanına entegre birer adet kanaldan oluşan hava perdesi lastiğin ön cephesinde bir hava akımı üretiyor. Hava perdesi, hava akışını tekerlek açıklıkları boyunca düzgün bir şekilde yönlendirerek, bu bölgedeki hava akışını optimize ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz