Yeni modelleri daha ekonomik olacak

Hyundai, yeni modelleri için dünyanın seri üretim ilk CVVD motor teknolojisini üretti.
Hyundai yeni modelleri için yeni turbo benzinli motorunu üretti. Turbo motorun öne çıkan en önemli özellikleri güncel motorlara göre daha ekonomik ve çevreci olması.

Hyundi’nin bundan sonra yollara çıkacak modelleri için geliştirilen yeni nesil turbo benzinli motor, dünyanın seri üretim ilk Sürekli Değişken Valf Süresi (CVVD) teknolojisi tanıtıldı. Yeni motor Smartstream G1.6 T-GDi, hem performansa hem de yakıt ekonomisine doğrudan katkı yapıyor. Sürüş koşullarına göre valf açma ve kapama süresini düzenleyebilen motor, performansta yüzde 4 artış sağlarken yakıt ekonomisinde de güncel motorlara göre yüzde 5 civarında daha az yakıt tüketebiliyor. Ayrıca, bu yeni motor sayesinde çevreye karşı çevreci kimliğinin sorumluluğunu da yerine getiren Hyundai, egzoz emisyonlarını da yüzde 12 oranında azaltıyor.

Değişken valf kontrol teknolojisi (CVVD), 90 km/s hızla giderken pistonlardaki giriş supapını aktif ediyor. Performansta kayıp yaşamadan motorda oluşan basıncı azaltarak yakıt tüketiminin düşmesi sağlıyor. Düşük basınçlı egzoz gazı devir daimine sahip olan motor, bu sayede yakılan azot oksit gazlarının bir kısmını yanma odasına döndürerek soğutma etkisi oluşturuyor böylelikle emisyon da azaltılıyor.

Hyundai yeni modelleri
Hyundai yeni modelleri için geliştirilen motor 180 beygir güç elde edebiliyor buna rağmen emisyon seviyesi de düşük seviyede.

Yeni SUV modeller de kullanacak

Yeni CVVD teknolojisiyle gücünde herhangi bir kayıp yaşamayan motor, “Entegre Termal Yönetim Sistemine” sahip. CVVD teknolojisi ile birlikte yeniliğe giden Hyundai, önceki nesil motorda 250 bar olan doğrudan püskürtme basıncı sistemini yeni nesil motorunda 350 bara yükselterek motor sürtünmesini yüzde 34 oranında azaltıyor.

İlk olarak Sonata modelinde yer verilen bu yeni ünite 180 beygir güç ve 265 Nm maksimum tork üretiyor. I4 benzinli turbo Smartstream G1.6 T-GDi motor, önümüzdeki yıllarda Hyundai’nin SUV, hatchback ve diğer sedan modellerinde de kullanılacak.

Hyundai Motor Grubu Araştırma ve Geliştirme Bölüm Başkanı Albert Biermann; yeni motor teknolojisi ile ilgili olarak, “CVVD motorun geliştirilmesi, teknolojimizi nasıl kullandığımızı gözler önüne seriyor. Sürüş keyif ve yakıt ekonomisi için bu tip yenilikçi çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz