Yeni Mercedes S Serisi arka koltuğa havayastığı koyan ilk otomobil

Mercedes-Benz S-Klasse, V223, 2020

Eylül ayında dünya lansmanı gerçekleşecek olan Yeni Mercedes-Benz S-Serisi’nin ikinci ön gösteriminde güvenlik teknolojilerine ağırlık verildi.

Yeni S-Serisi, arka koltukta seyahat eden yolcular için, önden gelen darbelere karşın açılan hava yastığının sunulduğu ilk otomobil oluyor.

İlk gösterimde öne çıkarılan MBUX’un dijital yenilikleri dışında sürüş keyfini artıran ve aynı zamanda sürüşü daha da güvenli hale getiren yenilikler devreye alınıyor.

Yeni S-Serisi ayrıca E-ACTIVE BODY CONTROL ile beraber çalışan yeni PRE-SAFE® Impulse Side teknolojisi sayesinde yandan alınan darbelerde aracı yükselterek yolcularını koruyor.

Bir diğer yenilik olan Arka Aks Yönlendirmesi sayesinde Yeni S-Serisi, arka aksındaki direksiyon açısını 10 dereceye kadar artırarak kompakt bir otomobil kadar kıvrak ve kullanışlı bir yapı sunuyor.

Yeni S-Serisi’nin yenilikleri arasında geliştirilen Aktif Park Asistanı ve yeni 3-Boyutlu 360 derecelik kamera sayesinde park yerine girme, park yerinden çıkma ve dar alanlardaki manevralarda sürücü destekleniyor.

Mercedes-Benz S-Klasse, V223, 2020

CEVABI EVET OLAN MERCEDES SORULARI

Uzun dingil mesafesine sahip lüks bir limuzin, şehirde kompakt bir araç kadar kullanışlı ve kıvrak olabilir mi? Arka aksta daha geniş dönüş açısına sahip dört tekerlekten yönlendirme varsa, evet!

Hala iç mekanda güvenlik yenilikleri mümkün mü? Yeni S-Serisi örnek ise, evet! Sert bir ön darbe anında arka hava yastığı, ön koltukların sırtlıklarından açılıyor ve arka koltuklardaki iki yolcuya ek bir koruyucu sunuyor.

Aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL sadece konforu değil, aynı zamanda güvenliği de artırabilir mi? Evet, çünkü PRE-SAFE® Impulse Side özelliği sayesinde yeni S-Serisi olası bir yandan çarpma öncesinde karoserin tamamını yükseltiyor.

Bu araç içerisindeki tüm yolculara ek güvenlik sağlıyor.

Mercedes-Benz S-Klasse, V223, 2020

Sürüş destek sistemlerinin daha da gelişmesi mümkün mü? Evet, yeni S-Serisi, Mercedes-Benz’in kazasız sürüş vizyonuna bir adım daha yaklaşıyor. Sürücü, sürüş esnasında çok sayıda yeni veya daha da geliştirilmiş sürüş destek sistemi tarafından destekleniyor.

Bu sayede günlük kullanımlarda sürücünün üzerindeki stres azaltılıyor ve sürücü daha rahat ve daha güvenli bir sürüşün keyfini sürebiliyor. İlave günlük sürüş koşullarıyla daha da geliştirilen sürüş destek sistemleri, olası bir tehlike anında yaklaşmakta olan bir çarpışmaya uygun tepki vermek ve ideal koşullarda bunu önlemek için sürücüyü destekliyor.

Aktif Park Asistanı ve yeni 3-Boyutlu 360 derecelik kamera, park yerine girme, park yerinden çıkma ve dar alanlardaki manevralarda sürücüyü destekleyerek hayatını kolaylaştırıyor.

Mercedes-Benz S-Klasse, V223, 2020

Öne çıkan özellikler:

 • Beş çok çekirdekli işlemci, 20’den fazla sensör ve stereo kamerayı kullanan aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL (Opsiyonel) farklı sürüş koşullarında proaktif olarak tepki veriyor:
 • Sürüş programlarına bağlı olarak çok geniş bir aralıkta sürüş davranışları uygulayan 48 Volt beslemeye sahip tamamen aktif bir yürüyen aksam mevcut.
 • Sistemin kontrol üniteleri sürüş koşullarını saniyede 1.000 kez analiz ediyor ve yürüyen aksamı ayarlıyor.
 • E-ACTIVE BODY CONTROL ile her bir tekerlek üzerindeki yay ve amortisör, kuvvetlerini ayrı ayrı düzenliyor ve böylece salınım, esneme ve kaldırma kuvvetleri önleniyor.
 •  ROAD SURFACE SCAN özelliği “Konfor” sürüş programında aracın önündeki yolu kaydetmek için çok amaçlı stereo kamerayı (SMPC) kullanıyor. Sistem, yürüyen aksamı yol dalgalarında karoser hareketlerini en az seviyeye indirecek şekilde ayarlıyor.
 • “Viraj” sürüş modunda, araç aktif olarak viraja doğru yatıyor. Virajda yatma fonksiyonu ve konforlu yürüyen aksam ayarı sayesinde benzersiz bir sürüş konforu oluşuyor. Böylece hassas bir mideye sahip yolcular kendini daha da rahat hissediyor.
Mercedes-Benz S-Klasse, V223, 2020

E-ACTIVE BODY CONTROL

Olası bir yandan çarpma durumunda yeni bir PRE-SAFE® fonksiyonu etkinleştiriyor.

Arka Aks Yönlendirmesi (Opsiyonel) sayesinde S-Serisi, kompakt bir otomobil kadar kıvrak ve kullanışlı bir yapı sunuyor. Arka aks direksiyon açısı 10 dereceye kadar çıkabiliyor ve kentsel alanlarda üstün manevra kabiliyeti ve çeviklik sağlıyor. Ayrıca yürüyen aksam daha yüksek hızlarda sanal bir dingil mesafesi uzamasından yararlanıyor:

 • Arka akstaki daha geniş dönüş açısına sahip dört tekerlekten yönlendirme özelliği sayesinde S-Serisi’nin dönüş çapı 2 metreye kadar azalıyor. Uzun dingil mesafesine sahip S-Serisi böylece sadece 11 metrelik dönüş çapıyla üstün manevra kabiliyeti sunuyor.
 • Arka Aks Yönlendirmesi ve daha kısa turlu direksiyon sisteminin bir arada kullanılmasıyla üstün manevra kabiliyeti ve kıvraklık elde ediliyor.
 • Direksiyon sistemi ve fren sisteminin entegre kontrolü sayesinde özellikle dinamik sürüş koşullarında daha hassas ve kontrollü bir sürüş sunuluyor.
 • Müşteriler, bu özel donanımda, 10 dereceye veya 4,5 dereceye kadar Arka Aks Yönlendirmesi’nden birini seçebiliyor.

Yeni S-Serisi kaza güvenliği noktasında da yeni standartlar belirliyor:

 • Mercedes-Benz, PRE-SAFE® Impulse Side ile kaza öncesindeki önlemleri artırıyor.
  o Olası bir yandan çarpma durumunda sistem aktif yürüyen aksam E-ACTIVE BODY CONTROL üzerinden saliseler içinde karoseri kaldırıyor. Böylece gelen darbenin etkisi çok daha dayanıklı ve sağlam olan aracın alt kısmına yönlendiriliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz