Yeni Mercedes Benz S Serisi, 27 dil konuşabiliyor

Yeni Mercedes Benz S Serisi Eylül ayında dünya lansmanı öncesi olan ilk ön gösterimine çıktı. Yeni S-Serisi neredeyse tüm duyularla (görme, hissetme ve işitme) deneyimlenebiliyor. Aynı zamanda kullanıcılarına destek, koruma ve etkileşim alanlarında çok sayıda yenilik içeriyor. Olsun o kadar, alemin krallarından biri ne de olsa. Mercedes bu lüks otomobilini alt sınıflarda ileride kullanacağı teknolojilerin öncüsü olarak da değerlendiriyor. Yani bir nevi teknolojiyi zenginlere kullandırarak, seri üretime hazır hale getirip, ucuzlatıyor.

İlk defa 2018 yılında tanımı yapılan Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi (MBUX) iç mekan yardımcısının ikinci nesli, yeni S-Serisi ile birlikte sunuluyor. Donanım ve yazılım alanında kaydedilen gelişmelerle birlikte iç mekân daha da dijital ve akıllı hale geliyor.

OLED teknolojisine sahip beş adede kadar artırılabilen büyük ekranlar konfor işlevlerinin kullanımını kolaylaştırıyor. MBUX, insan odaklı bir yaklaşım sergileyerek, kişiselleştirme ve sezgisel kullanım olanakları çok daha kapsamlı hale getiriyor.

Yeni Mercedes Benz S Serisi iç mekânında geleneksel kumanda düğme sayısı önceki nesline göre 27 adet azaltılmış. Kokpitte yer alan büyük ekranlar, beş adede kadar arttırılabilen OLED teknolojisine sahip. Böylelikle, dokunma ve sürükleme, sesli komut, doğal el hareketleri ve gözle kumanda seçenekleri de rahatça kullanılabiliyor.

Sadece tek dilde komut vermenize gerek kalmayacak

Akıllı Sesli Komut Sistemi “Hey Mercedes”, tüm cümleleri 27 farklı dilde anlayabiliyor. Ve birden fazla mikrofon sayesinde arka koltuklardan gelen komutlara da yanıt verebiliyor. Ayrıca hangi koltuktaki yolcunun konuştuğunu anlayarak, yanıp-sönen ortam aydınlatması ile konuşan kişinin yerini belirleyebiliyor.

Akıllı Sesli Komut Sistemi artık daha gelişmiş bir diyalog yeteneğine sahip. Bazı eylemler “Hey Mercedes” etkinleştirme sözünü söylemeden de gerçekleştirilebiliyor. Telefon çağrısını kabul etme veya navigasyon haritasını görüntüleme bunlardan bazıları. Akıllı komut sistemi artık ilk yardım setinin nerede bulunduğunu veya akıllı telefonun Bluetooth üzerinden nasıl bağlanacağını da anlatabiliyor.

Yeni Mercedes Benz S Serisi ile birlikte gelen MBUX İç Mekan Yardımcısı, tavan kontrol ünitesindeki kameralar ve yapay zeka sayesinde yolcuların isteklerini ve niyetlerini algılıyor. Araç içindeki kişilerle birlikte düşünebiliyor. Sistem bunu yaparken kullanıcının başının yönünü, el hareketlerini ve vücut dilini algılayarak, ilgili araç işlevlerine tepki veriyor.

MBUX’u benzersiz yapan asıl şey ise çok çeşitli araç sistemleri ve sensör verileriyle ağ bağlantısı kurması. Örneğin S-Serisi’ndeki araçtan inme uyarı özelliği kameraları kullanarak birisinin araçtan inmek istediğini tespit ediyor. Trafikteki bir başka paydaşın kör noktaya yaklaşması halinde aktif ortam aydınlatması araçtan inme uyarısına bağlanıyor ve kırmızı yanıp sönüyor.

Ön yolcu koltuğundaki çocuk koltuğunun bağlı olup olmadığını kontrol edebilmesinin yanı sıra, sürücünün dikkatini de takip edebiliyor. Olası bir uykuya dalma belirtisinde, sürücü Konsantrasyon Kaybı Yardımcısı tarafından uyarılıyor.

Yeni Mercedes Benz S Serisi içinde yer alan yeni 3 Boyutlu dijital gösterge paneli, bir düğmeye basıldığında derinlik algısını artırabiliyor. Böylece özel 3 boyutlu gözlük takmaya gerek kalmadan gerçek derinlik etkisi elde ediliyor.

Geleneksel bir PIN girişine ek olarak, yeni eklenen kimlik doğrulama sistemi; yüksek düzeyde güvenlik sağlıyor. Yeni kimlik doğrulama sisteminde parmak izi, yüz tanıma ve ses tanıma özellikleri de bir arada sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz