Yeni Mercedes Benz Actros kamyon ileri teknoloji ve konforla geliyor

Archive number: 2018_TRUCKS_PICTURE00111

Mercedes-Benz Türk, Yeni Actros kamyon ürün gamını yeniledi. Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen Yeni Actros çekiciler; Türkiye’de satışa sunuluyor. Yeni Actros; teknoloji, ekonomi, güvenlik ve konfor konularında yenilikler sunuyor. MirrorCam ve Öngörülü Sürüş Sistemi gibi teknolojik özellikleri sayesinde yüzde 6.3 yakıt ekonomisi sağlayan Yeni Actros; Aktif Fren Asistanı 5 gibi güvenlik donanımları ile öne çıkıyor. Mercedes-Benz çekici ailesinin yeni üyeleri Actros 1845 LS, 1848 LS ve 1851 LS; motor güçleriyle sunuluyor.

Mercedes-Benz Türk tarafından; Türkiye’de ilk defa 2008 yılında piyasaya sunulan ve 2010 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretimine başlanan Actros; Euro 6 motorlarla üretilmeye başlandığı 2016 yılından sonraki en büyük değişimini yaşıyor.

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, ürünlerimizi pazar ihtiyaçları doğrultusunda yeniliyoruz. Buna istinaden şimdiye kadarki en teknolojik kamyonumuz Yeni Actros ile yenilediğimiz ürün gamımızı ülkemize sunmaktan gurur duyuyoruz. Actros çekicilerimiz; 2020 itibarıyla yenilenen yüzü, yeni teknolojileri ve avantajlarıyla bir kez daha ‘En’leri ve ‘İlk’leri gerçekleştiriyor. Seri üretim kamyonlarda dünyada bir ilk olan, geleneksel yan aynaların yerini alan MirrorCam sayesinde; %1.3’e varan yakıt tasarrufu sağlıyoruz; ayrıca aracın ön ve arkasındaki kör nokta alanlarında ideal bir görüş sunuyoruz. Bir diğer teknolojimiz, Öngörülü Sürüş Sistemi sayesinde ise otoyollarda, şehirler arası ve şehir içi yollarda %5’e varan yakıt tasarrufu sağlıyoruz.

Mesafe Kontrol ve Şerit Takip gibi ayrı güvenlik asistanlarının fonksiyonlarını eşsiz bir biçimde birleştiren Aktif Sürüş Asistanı; sayesinde ise bugünden itibaren kısmi otonom sürüşü mümkün kılıyoruz. Farklı motor güçlerinde tasarruflu ve güvenilir Euro 6 motor seçeneklerini Powershift şanzımanlar ve optimize edilmiş arka aks tahvil oranları ile destekliyoruz. Yeni Actros çekicilerimiz milyonlarca kilometrelik zorlu testleri ardında bıraktı.” dedi.

Üç farklı model

Yurt içi kullanıma özel olarak tasarlanan Yeni Actros 1845 LS’de; 570 litre yakıt tankı, ADR paketi, 2,3 metre genişliğinde çift yataklı StreamSpeace kabin; renkli ve dokunmatik ekran da standart donanımlar arasında yer alıyor. 450 beygir gücündeki motoru ile daha yüksek performans sunan araç; 2,53 tahvil oranı ile daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor.

Yeni Actros 1848 LS, standart donanımları arasında yer alan; MirrorCam, Öngörülü Sürüş Sistemi, üst ve yan rüzgârlıklar sayesinde yakıt ekonomisine katkıda bulunuyor. 2,5 metre genişliğindeki çift yataklı, düz zemin StreamSpace sürücü kabininde bulunan; buzdolabı, ısıtmalı koltuk ve Multimedya Kokpit ile kullanıcıya konfor sunan araç; standart donanımı içinde yer alan 520 kW gücündeki retarderi, 480 beygir gücündeki motoru ve 1.000 litre yakıt tankı ile uzun yolda yüksek performanslı ve güvenli sürüş imkânı sunuyor.

Uluslararası taşımacılık sektörünün beklentilerini tam anlamıyla karşılayan Yeni Actros 1851 LS ise yeni çekici ailesinin en konforlu ve en donanımlı üyesi olarak pazardaki yerini alıyor. Çekici ailesinin en yüksek “GigaSpace” kabinine sahip olan araçta, 1848 LS’e ek olarak kabin içinde; park kliması, krom kaplamalı ve deri direksiyon, konforlu alt yatak minderi, elektrikli ve camlı Sunroof yer alırken; Xenón farlar, yan etek, elektrohidrolik kabin devirme ve aks yükü ölçüm cihazı da Yeni Actros 1851 LS’de standart olarak sunuluyor. Standart 1,150 litre yakıt tankı ile sunulan araç ayrıca; 510 beygir gücündeki motoru ve 2,41 tahvil oranı ile kullanıcıya performansı ve verimliliği yüksek bir sürüş sağlıyor.

Seri üretimde ilk; yan ayna yerine kamera

Mercedes-Benz Yeni Actros’ta yan aynaların yerini alan MirrorCam teknolojisi, seri üretim kamyonlarda dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. MirrorCam; kamyonlarda alışılagelmiş aynaların yerine, aracın iki yanına monte edilen aerodinamik tasarıma sahip kameralardan ve kabin içerisinde yer alan A sütunlarına entegre 15,2 inçlik (38,6 cm) ekranlardan oluşuyor.

Geniş açılı kameralar ve yüksek çözünürlüklü ekranlar, aynalara kıyasla çok daha geniş bir görüş alanı sunuyor. MirrorCam, gece görüş özelliğine ek olarak; kamera görüntüsünün otomatik hareket ettirilmesini sağlayarak manevra yaparken, dönüşte ve şerit değişiminde daha fazla emniyet sunuyor. Otomatik ve manuel ayarlanabilen ekran parlaklığının yanı sıra ısıtmalı kamerası sayesinde kötü hava koşullarında da üstün bir görüş imkânı sunuyor. Sahip olduğu aerodinamik tasarımı ile hava direncini düşüren MirrorCam, bu sayede %1.3’e varan yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Yolun topoğrafyasını önceden algılayarak aracın hızını ve vites geçişlerini hassas bir şekilde ayarlayan Öngörülü Sürüş Sistemi ise; otoyollarda, şehirler arası ve şehir içi yollarda %5’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Sistem ayrıca gereksiz fren, hızlanma ve hatta vites değişiminin de önüne geçiyor. Farklı motor güçlerinde tasarruflu ve güvenilir Euro 6 motor seçenekleri, Economy/Power sürüş programı sunan Powershift 3 şanzımanı ve optimize edilmiş arka aks tahvil oranları da Yeni Actros’un yakıt ekonomisine katkı sağlayan diğer özellikleri arasında yer alıyor.

10 inçlik multimedya ekran

Mercedes-Benz, Yeni Actros’un iç mekânındaki en dikkat çekici yenilik Multimedya Kokpit ile; Araç fonksiyonlarının büyük bölümü, dokunmatik ekran veya yeni tasarıma sahip direksiyon üzerindeki dokunmatik kontrol tuşları üzerinden yönetilebiliyor.

Araç ile sürücü arasında bir bağ kurarak daha fazla sürüş ve çalışma konforu sağlayan Multimedya Kokpit; 10,2 inç (26 cm) büyüklüğündeki birincil ve ikincil ekrandan ve MirrorCam görüntülerinin aktarıldığı 15,2 inç (38,6 cm) büyüklüğündeki 2 adet renkli ekrandan oluşuyor.

Hız, devir ve yakıt göstergesine sahip alışılagelmiş gösterge panelinin yerini birincil renkli ekran alıyor. Sürücü, bu ekran üzerinden sürüş, işletim durumu ve araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşabiliyor.

Söz konusu ikincil dokunmatik ekran üzerinden kamyona ait entegre radyo ve bilgi eğlence sistemi, iç ve dış aydınlatma, iklimlendirme gibi tüm fonksiyonlara erişim sağlanabiliyor. Bluetooth arayüzü üzerinden araca aynı anda 2 mobil cihaz bağlanabiliyor, ayrıca sunduğu Apple CarPlay ve Android Auto desteği sayesinde bu cihazlara ait birçok fonksiyon da bu ekran üzerinden kontrol edilebiliyor.

Yeni Actros sahip olduğu yenilikçi asistan sistemleri sayesinde kaza riskini azaltarak; sürücünün, aracın ve yükün emniyetini artırıyor. Yeni Actros’un standart özellikleri arasında sunulan Aktif Fren Asistanı 5 ile Mercedes-Benz; radar ve kamera sistemi sayesinde 50 km/s hıza kadar olan sürüşlerde, yayaları da algılayarak otomatik frenleme gerçekleştirebiliyor. Ayrıca 90 km/s hıza kadarki sürüşlerde; sabit ve hareket halindeki nesneleri algılayarak olası bir çarpışma riski öngördüğünde sürücüyü uyarıyor ve sürücünün reaksiyon göstermemesi halinde otomatik fren müdahalesinde bulunuyor.

Yeni Actros’un karakteristik özelliklerinden bir diğeri olan LED Gündüz Sürüş Farı; araca sadece benzersiz ve şık bir görünüm kazandırmakla kalmıyor ayrıca en zorlu yol koşullarında bile aracın görünürlüğünü artırarak sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. HOLD fonksiyonuna sahip yeni Elektronik Park Freni ise kullanım kolaylığı ve üstün güvenlik seviyesini bir arada sunuyor. Motor kapatıldığında otomatik olarak etkinleşen park freni, ayrıca ön göğüsteki kol vasıtasıyla manuel olarak da etkinleştirilebiliyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here