Yeni Lexus RX 2.0 lt motorla geliyor

2016 yılı başından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan Lexus’un Yeni RX modeli, ilk kez Lizbon’da tanıtıldı. Üretilmeye başlandığı 1989 yılından itibaren ABD ve Japonya’nın en prestijli otomobilleri arasında konumlanan Lexus, Türkiye yollarına çıkıyor.

Lüks SUV segmentinin ilk oyuncularından olan Lexus RX, ilk kez tanıtıldığı 1998 yılından bu yana markanın en önemli gücü oldu.

İşte Lexus RX 2016

Tamamen yenilenen dördüncü nesil RX, Lexus ürün gamının DNA’sını barındıran özelliklerinin yanında şimdi çok daha cesur bir tasarımla Türkiye yolculuğunu başlatıyor.
Türkiye’de Ocak ayından itibaren Maslak’ta açılacak 1000 metrekarelik showroom’da, Lexus’un RX ile birlikte lüks ürün gamından oluşan 7 modeli vitrinde yerini alacak.

YENİ RX dikkat çekici dış tasarımının yanı sıra yeni hibrit ve benzinli motorları, yeni güvenlik teknolojileri ve sürüş destek donanımları ve tabii bunların karşılığında üç haneli euro fiyatıyla tüketicilerin seçenekleri arasına katılıyor.

Yeni Lexus RX, tüm bu özelliklerle gelmiş geçmiş en iyi Lexus SUV’u iddiasını ortaya koyarken, artan ergonomisi ile daha cesur ve daha atletik bir gövde yapısına kavuştu.

ATLETİK, ZARİF VE MODERN DİZAYNIN JAPONİSTİK YORUMU

Yeni RX’in önü, L şeklindeki LED farlar ve kendine özgü marka imzası sayılan sivri uçlu bir mekiğe benzeyen krom çerçeveli ön panjur öne çıkıyor.
Yeni ön sis farları ve LED viraj aydınlatmaları RX’in teknolojiyi kullandığı şık detayları arasında yer alıyor.
Arkada hareketli dönüş sinyalleri ise gerçekten etkileyici ve trafikte arkadaki sürücülerin sizin hareketinizi algılamasını artırıyor. Ben öndeki test aracının sinyallerine epey bir takıldığımı itiraf edeyim.

RX’in ön bölümdeki cesur tasarım hatları, arka tarafta da devam ediyor. Adeta yine kısık gözlü bir ninja yüzünü andıran ve yüksek bir duruş sergileyen arka bölümde, L-şekilli stop grubu çamurlukta omuz çizgisinde başlayıp, bagaj kapağında devam ediyor.

Arkadaki C sütunu ise gövde ile tavan arasında siyah parlak kalın hat ile ayrılıyor.

RX’in daha kaslı bir duruşa sahip yeni tasarımı, aynı zamanda daha geliştirilmiş aerodinamikleri de beraberinde getirdi. Aerodinamik çalışmalar sayesinde aracın sürtünme katsayısı (0.33 Cd) geliştirildi. Bu sayede RX yüksek hızda dahi daha sessiz bir sürüşe sahip oluyor.


LÜKS, GENİŞ VE TEKNOLOJİK BİR KABİN

Yeni RX’in kabini fonksiyonellik ve lüks arasında dengeli bir dağılıma sahip. Kabinde kaliteli malzemelerle kaliteli işçiliğin farkına varmak için Lexus RX’e bir kez binmek yeterli gelecek.

Deri kaplı ön göğüs, geniş, elektrikli-ısıtmalı deri koltuklar, 12.6 inçlik devasa navigasyon ve multimedya ekranı, orta konsol vites topuzu, araç dinamiğini seçmenizi sağlayan mod tuşu, elektrikli el freni, klima düğmeleri ve daha bir çok ekipmanı yönetmenizi sağlayan kumandaları barındırıyor. Bu kumandaların yerleştirildiği alan ise Yamaha tarafından üretilen laserle elde edilmiş çizgilerle şıklaştırılmış.

İÇERİSİ BUSINESS CLASS

RX’in yeni koltuk tasarımı yolculukların konforunu business class seviyesine çıkarmış.
Alçaltılan ön sıra koltuklar daha iyi bir baş mesafesi ve oturma pozisyonu getiriyor.
Sürücü tarafında direksiyon açısı değiştirilerek sürücüye daha yakınlaştırılmış. Bu tasarım değişikliği konforun yanı sıra yeni RX modelinde sportif odaklı sürüş pozisyonu elde edilmesini de sağlamış.

Tamamen yeniden tasarlanan gösterge paneliyle birlikte daha alçak bir şekilde konumlandırılan ön konsol, RX’in kabinin daha geniş ve ferah hissisin güçlendiriyor. Konsolda yer alan yenilikçi ve akıcı çizgiler ise kaliteli malzemelerle tamamlanıyor.
Lexus tasarımcıları ve mühendisleri orta konsol mimarisini yeniden dizayn ederek, daha kolay ulaşılan bardaklık ve eşya gözleriyle oldukça kullanışlı bir kabin elde edilmesini sağlamışlar. Örneğin bardaklıklar küçük bir el hareketiyle içeri bastırılarak, barındırdığı kahve bardağı veya su şişesini kavrıyor. Tek tuşla serbest bırakarak, sürüş sırasında bu tür eşyaların savrulmasını önleme görevini üstleniyor.

Orta konsolda ses ve klima kontrol ayarları net bir biçimde ayrılmış.
Konsolun saklama gözünde yer alan kablosuz şarj özelliği, Samsung akıllı telefonların şarj edilmesine imkan tanıyor. Iphonelar için ekstra bir “kılıf” kullanılması gerekiyor.

RX’in kabininde göze çarpan analog saat ise hem aracın seçkin tasarımını vurguluyor hem de fonksiyonelliği artırıyor.

Orta konsolda yer alan 12.3 inç’lik ekran (8 inç alternatifi de sunuluyor) sıra dışı bir görsellik ve kullanışlılık getiriyor. Hem sürücü hem önde oturan yolcu, menüler arasında kolaylıkla dolaşırken, aracın multimedya özelliklerini de rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Bununla birlikte RX’de sunulan farklı sürüş modlarına göre göstergeler farklı renklere bürünüyor.

Ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı (renkli Head Up Display) ise hız, navigasyon gibi önemli bilgiler, sürücüye gözünü yoldan ayırmadan okuma kolaylığı tanıyor.

RX’in ses ve multimedya özellikleri de onbinlerce euro ödenen lüks bir araçta olması gereken nitelikte. Opsiyonel olarak sunulan 15 hoparlörlü Mark Levinson Premium Surround Sistemi’yle, konser salonu kalitesinde müzik dinlenebiliyor.

Yeni Lexus RX’in arka kabini de konforlu bir yolculuk için yeniden düzenlenmiş. Beş kişi için ideal bir rah bir oturma alanına sahip olan yeni RX, uzatılan dingil mesafesiyle daha geniş bir diz mesafesini ve daha büyük bagaj hacmini de beraberinde getiriyor.
Ayrıca Yeni RX’de akıllı elektrikli bagaj kapağı bulunuyor. Kullanıcılar arka bagaj kapağındaki Lexus logosuna ellerini, dirseklerini hatta isterlerse kafalarını yaklaştırdıklarında, kapak kendiliğinden açılıyor. Kapanması için de elektrikli tuşa basmak yetiyor. Kumanda üzerinde bagaj açma tuşu küçük otomobillerde bile olduğu için onu belirtmeyelim.

YENİ LEXUS RX’İN MOTORLARI

Dördüncü jenerasyon RX, iç ve dış tasarımdaki kapsamlı yenilikleri, verimli ve performanslı motorlarla tamamlıyor. 2 farklı motor seçeneği sunan yeni RX’de, RX 200t (2.0 litre turbo beslemeli dört silindirli motor, 6 ileri otomatik şanzıman) ve RX 450h (3.5 litre V6 hibrit, elektronik kontrollü ECVT) versiyonları bulunuyor. Aynı zamanda dört çeker sürüşe sahip hibrit modellerde yer alan E-Four arkadan itişli elektrik motoru, virajlarda gerçekleştirilen hızlanmalarda daha çabuk ve geliştirilmiş hızlanma tepkileri getiriyor.

Verimlilik ve güç konusunda dikkat çeken Lexus’un hibrit modeli RX 450h, 262 HP ve 335 Nm tork üreten 3.5 litre V6 motora sahip. Hibrit güç ünitesiyle kombine edildiğindeyse toplam güç 313 HP’ye çıkıyor. Yüksek performansına karşın RX 450h’nin ortalama yakıt tüketimi 5.2 lt/100 km ve CO2 emisyonu ise yalnızca 120 g/km. Bu da aracın tüketimini ve çevreye verdiği zararı adeta bir Toyota Corolla seviyesine indiriyor.

Lexus’un bir hibrit modelinde ilk olarak RX’de yer alan ses teknolojisi, motorlardan aldığı verilerle performans odaklı daha güçlü ve heyecan verici motor seslerinin elde edilmesini sağlamış.


RX’İN TÜRKİYE’DEKİ YILDIZI 200T MOTOR OLACAK

RX 200t ise 238 HP ve 350 Nm tork üreten turbo beslemeli 2.0 litre sıralı dört silindirli benzinli motora sahip. İki çeker ve dört çeker olarak satın alınabilecek olan RX 200t, 4×2 versiyonda 7.8 lt ve 4×4 seçenekte 7.9 lt/100 km tüketim ortalaması vaat ediyor.

Kullanımız sırasında bu motor seçeneğinde boş Lizbon çevre yollarında 10.1 litrelik ortalamada hareket ettik. Hız sınırlarını geçmediğimizi ve spor mod sürüş yaptığımızı belirtelim.
RX’in yeni turbo beslemeli güç ünitesinde yer alan ESTEC (Termal Verimliliğe Sahip Yanma ile yakıt ekonomisi) ve D-4ST (Direkt enjeksiyonlu dört storklu benzinli motorun turbo versiyonu) özellikleri, yakıt verimliliğini ve güç üretimini optimize ediyor.

Dinamik Tork Kontrolü’ne sahip dört çeker sürüş özelliği, yol koşullarını birçok sensör ve veri vasıtasıyla tespit ediyor. Direksiyon açısından hıza ve zemine kadar birçok ölçüm yapan sistem, anında tepki vererek mümkün olan maksimum yol tutuşu sağlıyor. Tork dağılımını 100:0’dan (tamamen önden çekişli) 50:50 oranında yapabilen bu sistem, sürekli dört çekerin avantajlarını kaybetmeden üstün yakıt verimliliği getiriyor.


ADAPTİF DEĞİŞKEN SÜSPANSİYONLARLA İSTENEN STİLDE SÜRÜŞ

RX’in spor sedan gibi yol tutuşu sergilemesini sağlayan Adaptif Değişken Süspansiyonlar, aynı zamanda ileri seviye sürüş konforu ve dengesi sağlıyor. Bozuk yollarda sürüş konforunu devam ettirmek için daha yumuşak bir süspansiyon ayarlarına geçen sistem, virajlarda gövde yalpalamasını azaltmak için ise daha sıkı bir süspansiyon modu kullanılıyor. Sürücü istediğinde bunu bir düğmeyle kolaylıkla değiştirebiliyor.


SPORTİFLİĞİN ZİRVESİ: LEXUS RX F SPORT

Lexus’un F Sport serisi, Yeni RX ürün gamında da yer alıyor. RX F Sport versiyonu, RX’in sportif imajını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. F Sport’un farklı performans ve tasarım özellikleri, onu diğer versiyonlardan ayırıyor.
Özel ön panjur tasarımı, alçak ön spoyler, saten krom alt korumalar ve ızgarayla uyum içerisinde bulunan siyah aynalar F Sport’un dikkat çeken dış tasarım özellikleri.
Bu versiyona özel olarak üretilen çok kollu 20 inç alüminyum alaşım jant ve 235/55 mm ölçülerindeki lastikler, F Sport’un sıra dışı tasarımını daha da vurguluyor.

F Sport’un kabininde ise 8 inç LCD göstergeler ve sportif koltuklar yer alıyor. Deri kaplamalı vites kolu ve üç kollu direksiyon simitinde F Sport logoları bulunuyor.

Ön konsolda ve pedallarda yer alan alüminyum kaplamalar ise sportiflik hissini yukarıya taşıyor.

Aynı zamanda Sport S+ sürüş modu ile de daha sportif sürüş imkanı sunuluyor.

Yeni Lexus RX’in, sahip olduğu teknolojiler, lüks detaylar, cesur tasarım, yüksek lüks seviyesi, sürüş keyfi ve verimli motorlarıyla lüks SUV dünyasına yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Yeni Lexus RX Türkiye’de 90 bin ile 120 bin euro arasında değişen fiyatlarla satışa çıkacak.

Halil OKŞİT-PORTEKİZ

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here