Yeni Honda Monkey Türkiye’de satışa çıktı

yeni honda monkey

1961 yılında ilk defa eğlence parklarında kullanılmak üzere geliştirilen Honda Monkey, yeni tasarımı ve modern çizgilerle ikonik görünümünü korumaya devam ediyor. 60’lı yılların sonuna doğru ömrünün bir kısmını Honda City gibi otomobillerin bagajında geçiren Monkey, Türkiye’de satışa çıktı!

Farklı yaş grupları arasında beğeni kazanmayı hedefleyen Monkey’nin çelik omurga tipi iskeleti; sağlamlık ve esneklik hissi arasında uygun bir denge sağlayacak şekilde tasarlanmış. Böylece, kullanıcıların farklı kullanım gereksinimlerini karşılayabilecek esnek bir yapı sunuluyor.

Motosikletin dairesel tasarımını yansıtan oval kesitli salıncak ve kaliteli alüminyum kaplamaları ile dikkat çeken Monkey; çift arka amortisörleri, çift kademeli yayları ve yenilenen amortisör takozları ile bozuk yollarda bile üstün sürüş konforu vaat ediyor.

175 mm yerden yüksekliği ile özgür bir sürüş sunan Monkey ‘nin IMU tabanlı tek kanallı ABS özelliğinin de katkısıyla güvenli bir fren mesafesi sağlanıyor. Monkey’nin 104 kg boş ağırlığı ve 775 mm sele yüksekliği sayesinde sunulan kıvrak ve çevik yapı, sürüş konforunu tamamlanıyor.

Minik gidonlar, kromlu çamurluklar, yukarıya doğru kıvrımlı egzoz, küçük ve dolgun lastikler, konforlu sele ve gözyaşı damlası formunda yakıt deposu ile yeni tasarımda geleneksel Monkey’ye sadık kalmaya devam edilirken; farklı yaştan kullanıcılara hitap edilmesi amaçlanıyor. İskelet, salıncak ve arka amortisörlerle birlikte aynı renge sahip 370 km menzil sunan 5,6 litrelik yakıt deposu üzerinde 3 boyutlu klasik kanatlı tarihi Honda logosunu yer alıyor.

Yeni Honda Monkey, Klasik Muz Sarı ve yeni eklenen İnci Parıltılı Mavi olmak üzere iki farklı gövde rengiyle satışa sunulacak.

Klasik görümün altında güncel ve modern bir teknoloji barındıran Monkey’nin dijital LCD yuvarlak gösterge paneli bulunuyor. Tüm aydınlatmalarda LED teknolojisi kullanılan Monkey’nin gösterge paneli üzerinde yer alan hız göstergesi, kilometre sayacı ve yakıt seviyesi göstergesi sayesinde kullanıcılara pratik bir bilgi ekranı sunuluyor.

Yeni Honda Monkey Teknik Özellikleri

Pürüzsüz hava akışı için yeniden tasarlanan hava giriş kanalı ve bağlantı borusu kullanılan yeni Monkey’de; 11 Nm maksimum tork ve 6,9 kW maksimum güç üretebilen hava soğutmalı 124 cc ve iki supaplı SOHC (Tek Eksantrikli) motor kullanılıyor. Hava filtresi kutusunun şekli de hava akışını iyileştirmek ve tork üretimini artırmak için iyileştirildi.

Euro5 uyumluluğu için güncellenen katalizör, daha küçük olmasına karşın atık gazları arındırabiliyor. Performansı artırmak ve kendine has bir egzoz sesine sahip olması için de susturucuda tek odacıklı bir tasarım uygulanıyor.

Dört vitesli şanzımanın yerini yeni 5 vitesli şanzımana bırakırken; sürüş performansını iyileştirmek ve uzun yol konforunu artırmak için vites oranları yeniden elden geçirilmiş. Manuel debriyaj 91km/s. maksimum hıza ulaşarak tam boy bir motosiklet deneyimi sağlarken; Monkey’nin 12 inçlik jantları ve kompakt boyutları üstün manevra kabiliyeti ile şehrin yoğun trafiğinde çevik ve rahat bir kullanım sunuyor. Düşük sürtünmeli teknolojiler sayesinde motor 1,5 litre/100 km (WMTC modu) ile son derece tutumlu bir yakıt ekonomisi sergilerken; gelişmiş Programlanmış Yakıt Enjeksiyon Sistemi (PGM-FI) yüksek verimli kullanım sağlıyor.

Retro görünümü ile modern şehir hayatının ihtiyaçlarını birleştiren yeni Honda Monkey; 16 Ekim 2021 tarihinde 50 bin 250 TL’lik fiyatıyla Honda bayilerinde satışa sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz