Yeni Golf 8 test sürüşünde km77 sınavını geçemedi

Avrupa’da iki test uzmanı var ki bütün otomotiv üreticilerinin başının belası. Biri İsveçli Teknikens Varld, diğeri İspanyol km77. İşte “sıfırcı hocalardan’ km77 geçen hafta konuk yeni Golf 8 test sürüşü sonucunu açıkladı.

İspanyol testçiler bu sınıfta bir aracın geyik ve momentum testlerinde 77 km/s’yi yakalaması gerektiğini düşünüyorlar. Oysa yeni Golf 8 bu sınavlarda 69 km/s’nin üzerine çıkamadı. Hem de sürücü aracı sonuna kadar zorlayan usta bir test pilotu değil, yolda böylesine bir durumla karşılaşabilecek sıradan bir vatandaştı.

Yeni Golf 8 ilk fotoğraflar

KM77 testlerinde saatte 69 km’nin üzerindeki geyik testinde Golf yola tutunamadığını gösterdi.

Momentum testi denince hatırlatalım, önüne aniden çıkan bir engele çarpmamak için manevra yapıp, yeniden şeridine dönme testi. Geyik testi ise bu manevranın bir kaç kez daha tekrarı ve yeniden şeridine tutunma çalışmaları olarak tanımlanır.

Her ikisinde de önemli olan araç savrulmadan, takla atmadan mümkün olan en yüksek hıza ulaşmasıdır.

Her ikisi de kaçış manevrasıdır. Gerçek yol koşullarında aracınızın performansını gösterir.

İşte KM77 bu testleri bu konuda daha önce hiç test yapmamış bir sürücü ile denemesiyle de fark yaratıyor. Yani direksiyonda usta bir test pilotu yok, sıradan bir sürücü var.

İspanyolların testine bakıldığında konfor modunda kullanılan yeni Golf 8 saatti 77 km hızla bu testleri geçemedi. Yapılan testlerde bu hız 69 km/saat’e kadar inme durumunda kaldı.

Test otomobilinde Bridgestone Turanza T005 lastikleri kullanılıyordu. km77 lastiklerin en iyi seçenek olmayabileceği konusunda tereddüte düştü.

Volkswagen Golf 8 üretimi pandemi sonrası başladı

Yeni Golf 8 test sürüşü Konfor ve Spor mod ile denendi

Araç Spor modunda test edildi. Ancak burada da hız 70 km / s’nin üzerine çıkamadı.

Yeni Golf 8 modelini bekleyenler çok üzülmesin. Hatırlatmak gerekirse Km77 testini geçen çok fazla otomobil yok.

Örneğin Renault Captur, 75 km / s hızı yakalıyor. Golf gibi kompakt bir otomobilden daha yüksek bir SUV için hiç de kötü değil.

Peugeot 208 veya Renault Clio, 77 km / s hıza ulaşıyorlar. Karşılaştırma için, bir Golf 8’den daha ağır olmasına rağmen, Tesla Model 3 testi 83 km / s’de geçti.

Türkiye’de üretilen Fiat Tipo hatchback 5 kapı (Fiat Egea) bile testi 74 km / s hızla geçebiliyor.

Yeni Golf 8 Türkiye’de sonbaharda satışa çıkacak şekilde planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz