Yeni Dacia yeni logo : Yeni modellerle başlıyor

Opel, Nissan, Volkswagen ve BMW gibi birçok marka logolarını “dijitalleştirerek, kimliklerini yeniliyor. Geçtiğimiz günlerde logo yenileyen akrabası Renault’un ardından Dacia da logosunu değiştirerek, yeni döneme ayak uydurdu.

Daha önce Bigster konsept modelinde kullanılan logo nedeniyle, Dacia’nın logo değişikliğine gideceği tahmin ediliyordu. Şirket tarafından resmi açıklama yapılan logo, markanın “arazi” (outdoor) tarafını vurgulayan yepyeni tasarım diliyle, Haziran 2021 itibarı ile kademeli olarak uygulanacak.

yeni dacia logosu

Yeni Logo, Yeni Strateji!

Dacia tarafından belirlenen logo tasarımı, markanın başarısının arkasındaki unsurları esas alıyor. Yeni renkleriyle; uygun fiyata sadelik, orjinallik ve sağlamlık değerlerini yansıtıyor.
Markanın özünü vurgulamayı hedefleyen yeni görsel kimliğin, logo ve amblem olarak ikiye ayrılmış şekilde olması dikkat çekiyor.

Dacia, yeni görsel kimliğin merkezinde yer alan logonun, daima var olan bir sağlamlık ve denge hissi uyandırma amaçlı tasarlandığını belirtiyor. Birbirlerinin ters görüntüleri olan “D” ve “C” harflerinin şekli değiştirilerek markanın kompakt ve zeki ruhu ön plana çıkarılmış. Ayrıca, logonun geometrik çizgileriyle, harf dizisine mekanik bir hareket hissi verdiği söyleniyor.

Zincirin halkaları gibi, “D” ve “C” harflerini bir araya gelmesi de Dacia’nın kolayca tanınabilecek bir marka haline gelmesine katkıda bulunacak.

dacia-yeni-logo

Rengini doğadan aldı

Haki yeşili renk seçeneğiyle markanın doğaya olan yakınlığını öne çıkarılmış. Müşteriler, için ürün kataloğunda da bulunan renk, genellikle arazide kullanılan Duster gibi Dacia modellerinin kendilerini gösterdiği bir araziyi çağrıştırıyor.

Yardımcı renkler ise çerçeveyi tamamlıyor;

  • Daha fazla toprak rengi: koyu haki, terakota, kum rengi
  • Diğer iki ara renk: parlak turuncu ve yeşil ile daha “teknolojik” bir his

Markanın özü ayrıca özgürlük, güç toplama ve özüne dönme ihtiyacını simgeleyen yeni ikonografisiyle de vurgulanıyor. Bu temel ihtiyaçlar çoğu insan tarafından hissedilirken, gerçekten önemli olan şeylere odaklanmaya yöneltiyor.

Dacia-logosu-2022

Yeni logoya hızlı geçiş

Markanın yeni logosu Haziran 2021’den itibaren siteler, reklamlar ve broşürler vasıtasıyla karşımıza çıkmaya başlacak. Aktif olan web sitelerinde yeni logo uygulamasına çoktan geçildi bile.

2022 yılının ikinci yarısından itibaren ise Dacia’nın tüm modellerinde yeni logo ve amblem yer alacak.

Renault Blog’ta daha önce yapılan logo tahmini tuttu, bakalım söylenildiği gibi logonun kullanıldığı ilk model yedi koltuklu Dacia Lodgy olacak mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz