Yeni Combo, teknolojik ve ticari limitleri ‘zor’layarak geliyor

Opel’in PSA bünyesindeki ilk bağımsız modellerinden biri Combo beşinci nesil olarak günyüzüne çıktı. Yeni Opel Combo Eylül sonrası satışa sunulacak. 19 Eylül 2018’de Hannover’da dünya prömiyeri yapılacak olan aracın 4.40 metrelik kısa versiyonu ve 4.75 metrelik uzun versiyonu bulunacak. Her iki modelde de çift sıralı koltuk seçeneği bulunacak. Motor çalıştırıldığında aracın aşırı yüklenip yüklenmediğini kontrol eden sensör yeni Combo ile segmentinde tek bir yeni özellik olarak sunulacak. Sürücü arzu ederse bir tuşa basarak yük durumunu manuel olarak da kontrol edebilecek.

Opel Combo iç mekanda teknoloji yüklü

Yeni Opel Combo’nun beşinci nesli üst düzey verimlilik hedefliyor; 4.4 metreküp yük taşıma hacmi, 3.440 mm’lik taşıma uzunluğu, 1.000 kg üstüne ulaşan yük kapasitesi var. Kısa ve uzun versiyonlar, çift sıralı kabin ve açılır tavan seçenekleri aracın esnek üretim platformunu yansıtıyor.  Sürekli çalışan geri görüş kamerası ve sayısız destek sistemleri, 8 inç dokunmatik ekranlı yeni nesil bilgi-eğlence sistemi gibi yeniliklerle geliyor. Yeni Opel Combo, sınıfında tek ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı koltuklar, çift yönlü klima gibi özelliklerle yola çıkacak.

Opel Combo’da ticaret için geniş bir alan oluşturuldu

Euro paletlere yer açın

Ticaretle uğraşan çoğu kişi için kritik önem taşıyan Euro paletler rahatlıkla yükleme yapılabilecek. Kısa versiyon Combo dahi iki paleti rahatlıkla taşıma kapasitesine sahip. Yeni Combo’nun yükleme konusundaki bir diğer avantajı ise sadece 557 mm yüksekliğindeki yükleme eşiği. Opsiyonel olarak alınabilen açılır tavan sayesinde tahta levhalar gibi çok uzun yükler de kolaylıkla taşınabilecek.

Opel Combo iç mekanda farklı çözüm alanları var

Combo sürüşü, manevra yapması, yük ya da kişileri taşımayı kolaylaştıran 19 adete varan sürüş destek ve konfor özelliğine sahip. Bu özellikler arasında öne çıkan opsiyonel olarak sunulan sürekli çalışan geri görüş kamerası, dijital bir dikiz aynası gibi çalışıyor. Yeni Opel Combo’da 8 inçlik bilgi-eğlence ekranından sürekli olarak aracın arka tarafında kalan alan gösteriliyor. Geri viteste ise yönlendirme çizgileri çıkarak manevra desteği veriyor. Ayrıca yolcu tarafındaki yan aynada da bir kamera mevcut. Bu kamera sayesinde Combo’da kör nokta bulunmuyor.

Opel Combo 12 sensörden destek alacak

Elektronik destekler etkin halde

Yan koruma sistemi ile Opel’in geniş park/manevra destek sistemlerine bir yenisi ekleniyor. Yan koruma aracın çevresindeki 12 sensör ile sürücüyü düşük hızlarda aracın yan tarafına çarpma ihtimali olan engelleri tespit edip sürücüyü uyarıyor.

Çalışma alanları çamur, kum ya da kar içinde olan profesyoneller önden çekişli Combo’larını Opel müşterilerinin Grandland X’ten tanıdığı IntelliGrip antipatinaj sistemi ve “iş alanı” ayarları ile alabilecekler. Bu ayarlarda yeni Combo 30 mm daha yükseliyor ve daha geniş lastik boyutlarına kavuşuyor. Opel’in yeni hafif ticarisinde sunulacak diğer güvenlik özellikleri arasında şunlar bulunuyor:

Opel Combo şık bir tasarımla geliyor

Otomatik Fren Destekli Ön Çarpışma Uyarı Sistemi: Bu sistem sadece sesli ve görsel uyarı yapmıyor aynı zamanda sürücü hızlı tepki vermezse otomatik olarak fren de yapıyor.

Opel Eye Ön Kamera Sistemi: Opel’in Astra, Corsa ve Mokka X gibi modellerinden tanınan sistem yolu takip ederek, Hız işareti tanıma ve şerit takip sistemleri gibi özellikleri destekliyor.

Otomatik Cruise Control: İhtiyaç halinde önde seyreden aracın hızına uyum sağlıyor.
Akıllı Hız Adaptasyonu: Bu sistem hız işareti tanıma sisteminde yeni bir hız sınırı geldiğinde sürücüyü uyarıyor. Eğer cruise control ya da hız sınırı aktif ise sürücüye yeni hıza uyum sağlamak isteyip istemediği soruyor.

Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi: Sistem sürüş tarzını takip ederek sürücünün yorgunluk seviyesini tespit ediyor ve ihtiyaç halinde ara vermesini tavsiye ediyor.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Yeni Opel Combo, daha önceden sadece binek segmentlerde gördüğümüz ultra-modern teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Tüm bu özellikler Combo’yu kendini sürüş destek, güvenlik ve konfor alanlarında kanıtlamış binek otomobil özelliklerine sahip her amaca uygun bir araç yapıyor” diyor.

Opel Combo beşinci nesilde

PSA bünyesinde geliştirildi

Combo modeli 1987 yılından bugüne dört nesildir çok fonksiyonlu hafif ticari model olarak satışa sunuluyor. Birinci nesil Combo, Opel Kadett, ikinci ve üçüncü nesil ise Opel Corsa altyapısı üzerinde yükseliyordu. Dördüncü nesil ise Fiat ile ortak geliştirilmiş ve Fiat Doblo üzerine uygulanmıştı. Yeni Combo ise Avrupa’nın hafif ticari segmenti lideri Groupe PSA (Peugeot Citroen) bünyesinde tamamen yeni bir mimari üzerinde şekillendirildi.

 

İşte doluya karşı ‘ev yapımı’ önlemler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz