Yeni Clio’da hibrit, elektrik var, peki dizel motor olmayacak mı?

1990 yılında tanıtıldığından bugüne dört nesilde yaklaşık 15 milyon müşteri tarafından tercih edilen Renault Clio’nun 5. nesli için son hazırlıklar devam ediyor.

Kısa bir süre önce Fransa Flins fabrikasındaki üretimin ağırlıklı olarak Bursa Oyak Renault fabrikalarına kayacağı bilgileri paylaşılmıştı. Şimdi de Avrupa’da yol testlerinde üretime hazır tasarımıyla günyüzüne çıkan Clio 5, çizgilerinin yanısıra motor teknolojileri konusunda ilgi odağı olmuş durumda.

Reanult’nun tüm motivasyonu geçen yıl Volkswagen Golf’ten sonra Avrupa’nın en çok satan ikinci otomobili haline gelen Clio’nun sıkı rakipleri arasında bu başarısını koruması yönünde. Renault’nun gelecek vizyonu doğrultusunda yeni Clio’da plug-in hibrid, elektrikli motor, otonom sürüşe uygun teknolojiler öne çıkacak.

Ancak tartışılan temel konu Avrupa’da gözden düşmeye başlayan dizel motorun yeni Clio’da olup olmayacağı ya da olacaksa da hangi ağırlıkla kullanılacağı.

Clio 5 yol testlerinde ortaya çıktı

Elektrikli ve hibrit modeller olacak

Yeni Clio’da ilk kez hibrit bir şanzıman kullanılmaya başlanacak. Elektrikli motorla kombine sistem yarı otonom sürüş destek özellikleriyle hareket ediyor. Ayrıca hibrit Clio modelini de yollarda görmeye başlayacağız.

Yeni Clio geliştirme maliyetlerinin azaltılması için daha önce olduğu gibi Nissan Micra ile paylaştığı CMF-B platformunu kullanacak. Tabi bu platformun güncellenmiş bir versiyonu temel alınıyor. Buna göre otomobilin biraz daha hafifleştirilmesi için alüminyum malzeme kullanımı arttırıldı, camların inceltilmesine kadar bir dizi malzeme mühendisliği uygulamasını yeni Clio’da görebileceğiz.

Clio 5’in arka tasarımında Megane ve Talisman çizgileri olacak

Megane’a çok yaklaştı

Tasarımda önde Renault Symbioz konseptinden çizgiler göreceğimiz yeni Clio, arka tasarımda Talisman ve Megane’ın çizgilerini yansıtması bekleniyor. Renault tasarım ekibi Clio’nun iç mekanında daha büyük değişikliklere imza attı.

Örneğin ortada daha büyük bir dokunmatik ekran hakim olacak, yeni akıllı telefon uygulamalarıyla uyumlu olacak. İç mekan işçiliğinin yanısıra malzeme kalitesinde de artış bekleniyor.

Renault’nun geçen yıl Avrupa’da en çok satılan modeli 325 bin adet ile Clio modeli olmuştu. Yeni Clio, Megane Sedan ile birlikte Renault’nun en önemli üretim üslerinden biri olan Bursa’da üretilecek.

Türkiye’nin en önemli otomotiv üreticilerinden Oyak Renault, iki hafta önce yeni bir yatırımla, press hattını modernize ettiğini açıkladı. Halen yeni Clio 5 yatırımını sürdüren Oyak Renault, bu yılın sonunda yeni Clio ile küçük otomobil segmentinde fırtınalar estirmeye hazırlanıyor.

Oyak Renault’un yeni genel müdürü nükleer fizikçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz