Yeni Clio V ilk ayda 9 bin sattı liderliğe çıktı, yeni 208 peşinde

Türkiye otomotiv endüstrisinin son heyecanlarından biri yeni Renault Clio V olacak. Bursa’da üretilen yeni Clio, Türkiye’de satışa çıkmadan önce Fransa’da satılmaya başlandı. Henüz hibrit Clio çıkmadı ama şu an çıkan ilkler bile yetti. Ve işte ilk başarısını da orada yakaladı. Kasım ayında 8.962 adet satarak, Fransa’nın en çok satan otomobili oldu. Bu arada kasım ayında Fransa otomobil satışları 172 bin 135 adet oldu. Bu rakam 2018 yılı ile neredeyse aynı seviyede: 171.611 adet. Yeni 208 modelini de unutmamak lazım.

Bu arada yeni Clio’yu ortaya çıkaran Türkiyeli ekibi anmadan geçmeyelim:

Kasım ayı satışları dahil edildiğinde Fransa’da 2019 yılı otomobil satışları 2 milyon adetin üzerine çıktı: 2 milyon 8 bin. Bu sayı 2018 yılının 11 ayında da aynıydı. Yani Fransa 2019 yılında 2018  yılındaki kadar otomobilin satıldığı yerinde sayan bir pazar oldu.

Bu yerinde sayan pazarda yeni Clio 5 adeta devrim yaptı ve Clio satışlarını yüzde 27 artırdı. Renault, Fransa’nın en çok satan markası oldu; kasımda Fransa’da 33 bine yakın Renault satıldı. Bunların 9 bine yakını Clio V olurken, 4.700’ü Captur, 3750 adetini Twingo modelleri oluşturdu.

Fransa’nın ikinci en çok satan markası Peugeot olurken marka satışlarının ana gücü 208 oldu. Kasım ayında 6500 adete yakın yeni 208 satıldı. Kasım ayında Renault’nun hemen arkasında yer alan Peugeot 31.500 adete yakın araç sattı. Bu satışlarda 208 en çok satan ikinci model olurken, üçüncü en çok satan model de 3008 oldu. Fransa’daki Peugeot satışları 11 ayda 350 bin adeti geçti.

En çok satan otomobillerFransa otomotiv liginin üçüncü markası ise yine yerli: Citroen oldu. Fransa’da Kasım ayında 17 binin biraz üzerinde Citroen satıldı. 11 aylık bilançoya bakıldığında ise Citroen yüzde 10’luk kan kaybı yaşıyor.

PSA çatısı altındaki Opel’in kasım sonuçları cesaret verici değil. Fransız Blitz markası Corsa satışlarından daha çoğuna imza atmış. Sanırız yeni Corsa bekleniyor.

FCA PSA ortaklık öncesi son durum

FCA, PSA evliliği öncesinde Fransa’da halen direniyor. Kasım ayında 5 bine yakın Fiat marka araç satıldı. En çok satan 20 model içinde herhangi bir Fiat modeli bulunmuyor. FCA satışları 6 bin adetin üzerinde gerçekleşti.

Ford için işler tatminkâr. Çok iyi değil ama zaten fazlasını da umut etmiyor mavi oval logolu marka. İlk 20 model içine Ford modeli giremedi ama marka 6259 adet satış yaparak, Fransa’nın en çok satan 7. markası oldu.

Bu arada Fransa’da dizel satışlarındaki kan kaybı durmuş gibi görünüyor.

Yeni Clio V nasıl bir otomobil, haziran ayında Portekiz’deki test sürüşlerine katılan arkadaşımız Belma Toprak yazdı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here