Yeni Clio kaleyi içeriden fethedecek

Otomobillerde dış görünüşten çok iç güzelliğin önem kazandığı bir dönemi bariz bir şekilde yaşıyoruz. Otomobillerin tasarım açısından giderek daha fazla birbirine benzemesinin yanı sıra teknolojik gelişmelerin zirve yapmasıyla ve bu gelişmelerin otomobil kullanıcısı lehine kullanılmasıyla belirginleşen bir dönem… Yeni Clio 5 için de bu geçerli.

Portekiz’de yapılan yeni Clio 5 lansmanını
arkadaşımız Belma Toprak yerinde izledi.

Müşteri ‘içindekiler’ kısmına daha fazla bakıyor artık. Otomobil firmaları da tanıtımlarında içeriyi giderek daha fazla ön plana çıkarıyor.

Yeni Clio’nun detaylarına buradan da bakabilirsin

Bu yüzden olsa gerek Renault, yenilediği Clio’nun içeriden fotoğraflarını 6 ay kadar önce gün yayınladı ilk önce. O günden bugüne de B segmentinin bu güçlü temsilcisinin, dışından çok içi konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor…

Renault Bursa’da bu defa dünya yolları için yeni Clio 5 üretimine başlıyor.

Yeni Clio 5’in değişenleri

Lizbon’da tanıştığım yeni Clio ile ilgili ‘neresi değişmiş ki’ diyordum ki, içine göz gezdirince bu sözlerimi geri aldım diyebilirim.

Öncelikle dışından bahis edersem: Pek değişmemiş… Makyajlanmış gibi. Profilden bakıldığında neredeyse aynı gibi duruyor. Elbette biraz daha lüks unsurlar var. Renault’nun tasarımdaki yeni yüzü Clio’ya yansıtılmış.

Silüette pek değişiklik yok ama içerisinde olağanüstü bir değişim var… Dolu dolu bir otomobil. İçine oturduğunuzda ‘B segmenti bir otomobil mi bu’ diye kendi kendinize sorular sormaya başlayabiliyorsunuz. Bir Talisman’da ne varsa hemen hemen hepsi yeni Clio’da da var.

Bu doluluk bir üst segmentteki Megane’ı etkiler mi? Etkiyebilir…

Bugüne kadar Clio’nun -özellikle dördüncü nesil- satın alınma kriterleri arasında dış tasarım daha ön plandaydı. Beşinci nesil ile buna iç tasarım özellikleri de eklenecek gibi.

Bir anlamda dış ve iç tasarım ‘iddiada’ eşitlenmiş bir anlamda…

Yeni Clio 5 ağabeylerinin tasarım ve teknolojileriyle harmanlanmış.

Yeni Clio V’in kalitesi

Renault bir önceki Clio’da eleştiri konusu olan ne varsa hepsini yeniden ele almış. Sürücülerden gelen talep ve şikayetler çok iyi değerlendirilmiş. Gerek teknolojik yenilikleri gerekse kullanılan malzemeler kalite algısının epeyce yükselmesini sağlamış. Algıdan ziyade gerçeğe dönüştürülmüş demek daha doğru olur kanımca. Bütün iç mekan yeniden çalışılmış ve her şey daha da kompakt hale getirilmiş. Milimetre milimetre her yerden kazanılmış hissi veriyor.

‘Akıllı Kabin-Smart Cockpit’teki 9.3 inçlik multimedya ekran, Renault’nun sunduğu en büyük ekran olma özelliğine sahip. Hayalet gösterge tamamen kişiselleştirilebiliyor.

Yeni Clio 5 kokpitinde kalite hissi artırılmış. Üst sınıf tadı alınıyor.

Daralan direksiyon, sürücünün gösterge tablosunu görmesini kolaylaştırıyor. Dalga şeklindeki form, merkezi ve yan havalandırma deliklerinin yatay tasarımı, kabin içi genişlik algısını artırıyor.

Ekranın alt kısmında, piyano düğmeler ve sürücünün kullanım kolaylığı için doğrudan erişimli klima kumandaları ekrandan bağımsız.

İç mekanda çift renk kullanımı iç tasarımı şıklaştırmış.İç mekanda dikkat çeken hususlardan biri de tamamen değişime uğrayan koltuklar.

Tüm kumandalar yan tarafa toplanırken, daha kaliteli malzeme kullanılan koltuklar inceltilmiş ve bu da oturma alanını rahatlatmış. Arka taraf için diz mesafesinin rahatlaması sağlanmış. Hoşuma gitmeyen bir tasarım özelliği ise manuel vites topuzu oldu.

Bütün bu yeni özelliklerin sürüş keyfiyle de birleştiğini söyleyebilirim.Yenilenen Clio, beş benzinli ve iki dizel olmak üzere zengin bir motor seçeneğine sahip. 2020 yılından itibaren E-TECH adı verilen verdiği hibrid motor sunulacak.

Yeni Clio 5 fiyatı ne olur?

Yeni Clio, ekim ayında piyasada olacak.Peki bu dolu dolu otomobilin fiyatı ne olur?

İşte orası biraz düşündürücü…

Henüz yeni Clio 5’in fiyatı belli değil ama vergi indirimlerinin devreden çıkması, donanım listesinin uzunluğu vs fiyat etiketinin de yüksek olmasına neden olacak muhtemelen. Gerçi, fiyat konusu gelecek aylarda tüm otomobillerin önündeki en önemli sorun olmaya devam edecektir.

Yeni Clio 5’in rakipleri de sıkı

Yenilenen Opel Corsa ve Peugeot 208 yolda. Ford Fiesta, Hyundai i20 ve elbette ki Volkswagen Polo… Yani B segmentinde rekabetin de zirve yapacağı şenlikli günler bizi bekliyor. Ancak şunu söylemek isterim ki: ‘Pozitif ayrımcılık yapma hakkımı’ kullanacağım modeller var. O modellerle olan aşk ilişkimden çok, söz konusu modelin endüstriyel kimliği nedeniyle.

‘Made in Turkey’ etiketini taşıdığı için yeni Clio 5 de onlardan biri benim için. Bu yüzden başarılı olmasını diliyorum. Clio, 1990 yılında çok işlevli kompakt bir otomobil segmentiyle yollara çıktı.

Dördüncü neslin piyasaya çıktığı 2013 yılından bu yana rakibi olan pek çok model yenilendi. Daha da önemlisi söz konusu dönem B SUV’ları zirveye emin adımlarda çıktığı bir dönem olarak kayıtlara geçti… Buna rağmen Clio’ya talep durmadı. Bugüne kadar tüm dünyada 15 milyon Clio satıldı. Tüm dünyada en fazla satılan Fransız otomobili oldu.

Bu başarıda Bursa’da üretilen Clio’ların payını da hatırlatmazsak olmaz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz