Yedek parça orijinal mi olmalı, muadil kullanılırsa ne olur

Borusan Otomotiv Yetkili Servisi BemCar Otomotiv, yedek parça kullanımında muadil ve yan sanayi parça tedariğinin, otomobilin ömrüne etki ettiğini iddia ediyor. Onaysız parça kullanımı nedeniyle sürücülerin büyük maliyetli arızalarla karşı karşıya kaldığının altını çiziyor. BemCar Otomotiv, sürücülerin 100 bin TL’yi aşan büyük masraflar yaşayabileceğini belirtiyor. Gerçekten bunlar doğru mu? Mutlaka orijinal parçalar mı kullanmalıyız, yoksa muadil parçalar da işimizi görüyor mu? Tabii bu soruyu neden soruyoruz; “tamamen duygusal.”

Yan sanayi yedek parçaların, orijinal parçalar karşısında ömrünün kısa kaldığı konusu ortaya atıldı. BemCar Otomotiv, yetki sahibi olmayan servis ve tamirhaneler konusunda araç sahiplerini uyardı.

12047 kodlu TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi

Diğer yandan muadil parçaların maliyeti düşürdüğü su götürmez bir gerçek; dolayısıyla bakım maliyetleri daha düşük. Peki özel servisleri ve orijinal yerine muadil yedek parça seçmek mantıklı mı?

Her özel servisin birbiriyle aynı olmadığını belirtmekte fayda var. Araç sahipleri, yedek parça konusu yüzünden bazı servisleri arka plana atıyor. Oysa buna gerek kalmayabilir. “12047 kodlu TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne” sahip olan servisler, isteğe bağlı muadil veya orijinal parça kullanıyor. İşlemlerinin faturalı olması şartıyla aracınızın garantisini bozmadan, ucuz maliyetle parça değişimi ve bakım işleminizi tamamlayabiliyor.

BemCar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Tavelli ise özellikle “Orjinal olmayan ve onaysız yan sanayi yedek parça kullanımını onaylamıyoruz. Sürücüler için çok büyük maliyetli arızalara sebep veebilir, milli servete ve cari açığa da direkt etki ediyor. Üstelik bu parçalar sürüş esnasında kaza riskini de artırıyor” ifadelerini kullanmayı tercih ediyor.Bilinmesi gereken detayları servis ve parça seçimi ile ilgili daha önceki servis haberimizde yazıya dökmüştük. Özel servisler de muadil parçaların orijinali ile bire bir aynı olduğunu söylemişti. Muadilin, yan sanayi parçalarla karıştırılmaması gerektiğini, parçaların başlıca bir marka olduğunu ve sadece ürünlerin dağıtım adreslerinin farklı olduğunu öğrenmiştik.

BemCar ise 10 yaş ve üstü otomobillerde kullanıma ve yaşa bağlı olarak orijinal parça kullanımını öneriyor. Otomobilin ekonomik ömrünü uzatması ve değerinin de artmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Kia tasarımın başına BMW ve Infiniti orjinli Habib geldi

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here