Yanlış okumadınız; Golf GTi değil Golf TGi

0
15

Golf GTi Volkswagen markasına gönül versin vermesin birçok otomobil sever için çıtalardan biridir, efsanedir. Birkaç yıldır başı dizel skandalı ile fena halde sıkıntılı olsa da Golf; açık ara Avrupa bölgesinde çok satanlar listesinde zirvede. Şu sıralar Golf 8’i hazırlayan VW bir yandan elektrik başta olmak üzere dizelin yerine koyacağı ekonomik ve çevreci motorların peşinde. Golf TGi böyle bir arayışın sonuçlarından biri.

Golf Variant TGi’ta doğalgaz tank sayısı önceki modele göre iç hacmi etkilemeden 3’e çıkarılmış ve menzil 80 km arttırılmış.

Doğalgazlı Golf TGi, Polo ve HB Golf’ün ardından şimdi de Variant modeli üzerinde yola çıkıyor. Tankların fazla yer kaplaması nedeniyle yerden tasarruf sağlayan bir zemin çözümü de geliştirilmiş. İlave 3. tankla önceki modele kıyasla 80 km’ye yakın menzil artışı sağlanmış. Motor kaputunun altında 96 kW (130 hp) gücünde 200 Nm torka sahip yenilenmiş, 1,5 litrelik dört silindirli benzinli bazlı motor bulunuyor.

9 litrelin benzin deposu da var

Benzin deposu ise sadece 9 litrelik acil durumlar için bulunduruluyor. Golf Variant TGi 440 kilometre menzile sahip. Üzerinde bulunan 3 doğalgaz tankı, toplam 18,3 kilogram ağırlığa karşılık gelen 115 litre hacminde. Tanklar karbon fiber takviyeli plastikten veya metalden yapılıyor.

Doğalgaz düşük karbon yüzdesi sayesinde CO2 emisyon açısından geleneksel benzinli motora göre çok daha çevreci bulunuyor. Doğalgaz temiz bir şekilde yandığı için egzozdan daha az karbonmonoksit ve azot oksit (NOX) bırakılıyor. Ayrıca karışıma biyometan eklenebiliyor ve emisyon daha da azaltılabiliyor.

Almanya’da halihazırda 100.000 civarında olan doğalgazlı araç sayısının 2025 yılına kadar bir milyona ulaşması bekleniyor. Bu da ürün portföyünün genişletilmesi anlamına geliyor. Avrupa’daki doğalgaz akaryakıt istasyonları ağının da 2025 yılına kadar 2.000’e yükseleceği öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here