Xiaomi elektrikli araç üretimi için düğmeye bastı

xiaomi elektrikli araç üretimi

Kısa süre önce, Xiaomi’nin elektrikli araçlar konusunda Apple’dan daha hızlı davrandığına dair haberler basında yer almıştı. Şimdi ise Xiaomi Corporation, Hong Kong Borsa’sına yaptığı kamuoyu açıklamasıyla akıllı elektrikli araç üretimi için hazırlıklarına başladığını duyurdu.

En çok satılan SUV’lar

Xiaomi elektrikli araç üretimi hazırlığında

Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, 2021 Mart ayında yapılan lansmanda şirketin 10 milyar RMB başlangıç yatırımıyla tamamen Xiaomi’ye ait bir yan kuruluş altında faaliyet gösterileceğini açıkladı. Xiaomi, önümüzdeki 10 yıl boyunca toplamda tahmini 10 milyar ABD doları tutarında yatırım yapmayı hedefliyor. Lei Jun aynı zamanda akıllı elektrikli araç için kurulan yan kuruluşun CEO’su olarak görev yapacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Jun şunları söyledi:

“Bu kararın verilmesinde Mi fanlarının Xiaomi‘nin değerlerine olan güvenleri ve markaya verdikleri sürekli desteğin de büyük etkisi oldu. Bu da Xiaomi’nin yeni bir çığır açarak akıllı elektrikli araç sektörüne girmesinde önemli bir temel oluşturdu. Son mali sonuçlara göre, dünya genelinde akıllı telefon satışlarımız 146 milyona ulaştı ve dünyanın en büyük üç akıllı telefon üreticisi arasında yer almaya devam ediyoruz. Üst düzey akıllı telefon satışlarımız 10 milyonu aştı. TV satışlarında ise Çin’de arka arkaya 8 çeyrektir zirvedeki yerimizi koruyoruz. Xiaomi‘nin AIoT platformunda 324,8 milyonun üzerinde bağlı cihaz bulunuyor. Aylık 86,7 milyon aktif kullanıcıya sahip olan XiaoAI yapay zeka asistanıyla akıllı ev sektörüne liderlik etmeyi sürdürüyoruz. 2020 yılının sonunda grubumuz toplamda 108 milyar RMB nakit rezervine sahip oldu”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz