Volkswagen’e Almanya’da 470 bin şikayetçili toplu dava

Dizel skandalı Volkswagen’in başını ağrıtmaya devam ediyor. ABD’deki etkilerinden sonra şimdi de memleketinde Volkswagen büyük bir davayla karşı karşıya. DW Türkçe’nin haberine göre ABD’de 25 milyar euroluk cezayla karşı karşıya olan Alman dev, Almanya’da da 470 bin şikayetçinin karşısına çıkıyor. Dizel skandalı Almanya davasının ilk duruşması başladı.

Braunschweig Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından yürütülen davada “dizel mağdurları” şirketten alacakları tazminat tutarını artırmak istiyorlar.

Almanya’daki şikayetçiler, ABD’de 2 yıl önce milyarlarca dolar tazminat ödenen Amerikalı müşterilerle aynı işleme tabi tutulmak istediklerini ifade ederek, “eşit muamele” iseğini dile getirdiler.

Volkswagen avukatları ise ABD hukuk mevzuatının Almanya’dan farklı olduğunu belirterek benzer bir tazminat sürecine itiraz ediyorlar.

Dizel skandalının Almanya davasında 500 bine yakın şikayetçi var.

ABD’de 25 milyar tazminat ödemişti

Dizel skandalı yüzünden ödenen cezalar ve tazminatlar sadece ABD’de şirkete 25 milyar euroya mal olmuştu.

Almanya Tüketici Birliği’nin açtığı toplu dava sadece 1 Kasım 2008 tarihi sonrasında satılan VW, Audi, Seat ve Skoda markaları ile EA 189 kodlu dizel motorları kapsıyor. Davada temsilen davalı konumundaki Tüketici Merkezleri Federal Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Müller, “Bizim görüşümüze göre Volkswagen sahtekarlık yaptı ve bu nedenle hesap sorulması gerekiyor” görüşünü savunuyor.

Şirketi sorumluluğunu kabul ederek gereğini yapmaya çağıran Tüketici Birliği, “Aksi takdirde şirket, tüketicilerin güvenini geri kazanma yönünde son fırsatı da kaçırmış olacak” açıklaması yaptı.

Volkswagen ise müşterilerin emisyon ölçüm yazılımdaki manipülasyon nedeniyle zarar görmediklerini; tüm araçların trafikte güvenle yol alabilir halde oldukları görüşünü savunuyor. Şirket, davanın olası Yargıtay aşamasını da dikkate alarak sürecin en az 4 yıl daha süreceğine güveniyor.

Volkswagen, söz konusu araçları servislerine geri çağırmış ve emisyon ölçümleri yapan yazılımlarını güncellemişti.

ABD’deki resmi makamlar ve araştırmacıların yaptığı incelemeler sonrasında VW, 2015 yılı Eylül ayında dizel araçlardaki egzoz değerlerinde manipülasyon yapıldığını kabul etmişti. Bazı tip motorların yazılımının, egzozdan çıkan zehirli azot oksit gazının miktarını gerçekte olduğundan daha az göstermek üzere manipüle edildiği ortaya çıkmıştı.

“VW müşterilerini kasıtlı mı aldattı”

Almanya’da da şimdiye kadar binlerce kişi şirkete karşı bireysel tazminat davası açmış, ancak davaların büyük bölümü VW lehine sonuçlanmıştı.

Tüketici Merkezleri Birliği’nin toplu dava açması ve dava masrafları riskini de üstlenmesiyle davalıların şansı yükselmiş oldu. Birlik, VW’nin yazılımdaki manipülasyonla müşterilerini kasıtlı olarak aldattığını ve etik değerlere aykırı şekilde zarar verdiğini savunuyor.

Braunschweig’daki davada öncelikle VW’nin yaptığının hukuka aykırı olup olmadığına karar verilecek. Hukuka aykırılığa hükmedilmesi durumunda müşteriler bireysel davalar yoluyla tazminat talep edebilecek.

Deutsche Welle Türkçe

Düşük faiz kampanyasına Otokar ve BMC de katıldı

Benzinli mi, dizel mi, elektrikli mi? Hangi otomobil ayda sahibine kaça mal oluyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz