VW, Toyota’nın tırmanma rekorunu kırabilecek mi?

Toyota ve Volkswagen az bilinen ama zor bir mühendislik yarışında yine karşı karşıya. Alman üretici dünyanın en zorlu ve ünlü tırmanma yarışı olarak bilinen “Pikes Peak“da Toyota’nın elinde olan rekoru kırmak için detayları henüz tam olarak gün yüzüne çıkmayan elektrikli 4 çeker bir otomobil geliştirdi. ID R adı verilen bu otomobille VW en son 1987 yılında çift motorlu bir Golf’le katıldığı bu yarışa iddialı bir biçimde dönmek istiyor.

Pikes Peak’te yaklaşık 8 dakika içerisinde yine 2800 metre yüksekliğe ulaşmak için maksimum güç ve çok iyi konsantrasyon gerekiyor. VW ID R buna hazır mı bunu 24 Haziran’da öğrenmek mümkün olabilecek.

Bu en zor tırmanma rallisine VW marka olarak 1987 yılında çift motorlu GOLF ile katılmıştı. Evet iki adet motoru olan bir Golf’ten bahsediyoruz. Alttaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi aracın önünde ve arkasında iki farklı motor var. Ön tarafta 1800cc ve arkada ise Polo’ya ait 1300cc motor kullanılarak 652 hp güç üreten 4 çeker Golf’ün 0/100 hızlanması ise sadece 3,4 saniye idi.

Her viraj zor ve ayrı bir adı var!

Virajlara verilen özel isimlerle de dikkatleri üzerine çeken yarışa ait parkur ve bahsi geçen ilginç isimler aşağıda yer alıyor.

 

 

Bahsi geçen tırmanma yarışındaki parkuru yarış pisti olarak düşünmeyin. Yol dışına çıkarsanız yüzlerce metre uçurumdan aşağı düşmeye başlıyorsunuz. Pikes Peak videolarını izleyenler uçurumdan düşen EVO’yu çok iyi biliyorlardır.

Gelelim VW I.D R’ın teknik detaylarına; şimdilik bilinen tamamen elektrikli olacağı ve 4 tekerden çekişli olacağı. VW’nin yeni elektrikli motor teknolojilerinin birikimini bu araçta fazlasıyla bulabileceğiz, buna şüphe yok. Aşağıda bulunan fotoğraflar da yine stüdyo tasarımlarından oluşuyor.

Bu kategoride rekor Toyota’ya ait. Bu rekoru kırmak için kapalı kapılar ardında çok ciddi bir mühendislik ekibi kurulduğunu ve VW mühendislerinin oldukça hırs yaptıklarını söylemek yanlış olmaz. 31 yıl sonra yarışmaya karar veren VW’nin sadece yarışmak niyetinde olmadığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

24 Haziran’da başlayacak olan Pikes Peak yarışında VW neler yapabilecek ?
Çok iyi bir otomobile sahip olsalar dahi sürücü faktörünün ön planda olduğu bu tehlikeli yarışı bekliyor olacağız.

 

Gitmek ve izlemek isteyenler için Pikes Peak adresi şu şekilde 😀

Pikes Peak – America’s Mountain, 

5069 Pikes Peak Highway

Colorado Springs, CO 80809

United States

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz