VW Passat’ın geleceği için önemli karar

Türkiye’de en çok satılan modeller arasında bulunan Volkswagen Passat için yeni bir gelişme yaşanıyor. Son 2 yıldır Türkiye’de üretimi ile ilgili gündemde kalan ve 13 Kasım’da şirketin Slovakya fabrikasında üretileceği açıklanan yeni nesil Passat; 2023 sonrası yeni bir yol haritasına taşınıyor.

Buna göre Volkswagen şirketi Passat sedan modelinden vazgeçebilir; nerede Avrupa ve ABD pazarında. Peki Türkiye’de ne olacak? İç pazarın çok satan otomobillerinden biri pazarını VW Jetta’nın sessizce ortadan kaybolarak yerini Passat ve Octavia gibi modellere bırakması gibi şimdi kardeşi Superb’e mi bırakacak?

Volkswagen, elektrikli otomobillere ve SUV’lara odaklanmayı arttırmak için, Passat sedanın Avrupa ve ABD’de kesilmesini planladığını açıkladı. Yurtdışı haber kaynaklarında 2023 sonunda yolda olması beklenen yeni nesil Passat’ın Almanya başta olmak üzere Avrupa’da yalnızca station wagon versiyonunun kalacağını dile getiriyor. 2023 yılında Slovakya’da üretimi başlayacak Passat/Superb üretiminde dağılım bakalım nasıl olacak?

Türkiye’de en çok satılan 5. model

JATO Dynamics verilerine göre; Avrupa’da 10 ayda 88.478 Passat satışı gerçekleşti ve sınıf lideri konumda; ancak satışlarda her zaman olduğu gibi SW versiyon daha ağırlıkta. En yakın rakibi de 47.889 satış gerçekleştiren kardeş Skoda Superb. ABD’de ise Passat’ın 9 aylık satışları sadece 16.190 adet. Türkiye’de 10 ayda satılan Passat sayısı ise 19.178; bunun 19.036 adedi sedan, 142 adedi ise SW. Passat sedanın geleceği Türkiye pazarı açısından çok önemli; Egea Sedan,Clio HB, Megane Sedan, Corolla modelinden sonra pazarın en çok satılan 5. modeli.

ABD’de sedanlardan SUV modellere geçiş daha hızlı; bu durumda yeni Passat sedanın yerini Atlas gibi modellere bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor. Passat’ın ABD versiyonu, VW’nin Tennessee, Chattanooga’daki fabrikasında üretiliyor ve burası aynı zamanda Atlas Crossover da üretiyor. Atlas, VW markasının ABD’de Jetta’dan sonra satılan 2 numaralı modeli.

VW, Avrupa için Passat’ı ise Almanya, Emden’de üretiyor. Ancak VW, 13 Kasım’da yaptığı açıklamada, bu otomobilin üretiminin 2023’te şirketin Bratislava, Slovakya’daki fabrikada Skoda Superb ile birlikte üretileceğini ilan etti. Yeni Superb’in sedanların daha çok tercih edildiği Orta ve Doğu Avrupa’da, Türkiye’de öne çıkacağı; D sedan sınıfında VW ve Skoda arasındaki iç rekabetin de böylece azalacağı yönünde açıklamalar da sözkonusu.

VW halen Passat ürettiği Almanya Emden tesisi gibi ABD Chattanooga fabrikasında da elektrikli ilk SUV modeli ID4 crossover gibi elektrikli araçlar üretecek. ID4’ün 2022’den başlayarak üretilmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz