Volvo sahipleri dikkat! Hava yastıkları hayati tehlikeye sebep olabilir

volvo s60 ve s80 airbag

Güvenlik konusunda tarihi bir itibara sahip olan Volvo, sıfır ölüm hedefine adım adım ilerlerken küçük bir engele takıldı. Bir sürücünün patlayan bir hava yastığı (airbag) nedeniyle öldüğü iddia edildikten sonra, 460 binden fazla Volvo modeli geri çağırılıyor. İlk önce ABD eyaletlerinde başlatılan 260 bin adetlik geri çağırma kapsamında; Volvo S60 ve S80 modellerinin hava yastıkları kontrol edilecek.

Üretildiği dönemde üst düzey güvenlik ödülü kazanan iki eski Volvo modelinde kullanılan sürücü hava yastığı; şişirmek için kullanılan yakıtın yüksek sıcaklıklara ve neme maruz kalmasıyla zamanla bozulabiliyor.

Associated Press’te yer verilen Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) açıklamalarına göre; hava yastığı açılırsa sürücü tarafı hava yastığının içindeki bir parça kırılabilir ve yolculara metal parçalar fırlatabilir.

Sıcak ve nemli ortamlara maruz kalmasıyla yüksek risk altında olan ve geri çağırılan Volvo modelleri; 8 Haziran 2000 ve 30 Mart 2009 arasında üretilen Volvo S60 sedan ve 15 Mayıs 2000 ve 7 Şubat 2006 arasında üretilen Volvo S80 sedan olarak açıklandı.

En zorlu test! Volvo’yu neden 30 metreden aşağıya attılar?

Hava yastığının hatalı olduğu nasıl anlaşılır?

Volvo’nun 29 Kasım 2021’den itibaren sahipleri postayla bilgilendirmesi beklenen geri çağırmalar, üretici firmalardan ya da NHTSA web sitesi üzerinden kontrol edilebilir.

Aracınızın açık bir geri çağırmada dahil olup olmadığını kontrol edin; NHTSA’nın web sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Otomobilinizin servise gitmesini gerektiren açık bir geri çağırma olup olmadığını size söyleyecektir.

Volvo S60 ve S80 modelli aracınızın 17 haneli araç kimlik numarasını (Şase No – VIN) NHTSA’nın web sitesinden kontrol ettiğinizde bir geri çağırma görünmüyorsa, aracınız için şu anda açık bir geri çağırma yoktur. Otomobil üreticileri sık sık ve birçok eski araç için geri çağırma yaptığından, aracınızın geri çağırmaya dahil olup olmadığını görmek için düzenli olarak kontrol etmenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz