Volvo satışları ilk çeyrekte Corona etkisiyle yüzde 31 düştü

Volvo Otomobil, satışları 2020 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.2 düşüşle 131.889 oldu. Şirketin küresel satış performansı, Coronavirus Covid-19 pandemisinden fazlasıyla etkilendi. Mart ayında Volvo Otomobil küresel satışları, Avrupa ve ABD’deki talebin zayıflamasıyla birlikte yüzde 31,2 düşüşle 46.395 adette kaldı. Çin’de ise showroom trafiğinin iyileşmesine paralel düzelme belirtileri ortaya çıkıyor.

Ocak-Mart döneminde XC60 Volvo’nun en çok satan modeli oldu, onu XC40 ve XC90 izledi. SUV modellerin oranı geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 60,3 iken bu yıl toplam satışların yüzde 67,9’unu oluşturdu. Volvo Otomobil’de şarj edilebilir Volvo modelleri ilk çeyrekte, dönem içinde satılan tüm araçların yüzde 14,7’sini yakaladı. Geçen yıl aynı dönemin sonunda bu oran yüzde 7,4 idi.

İlk çeyrek dönemde Çin satışları, özellikle Ocak ve Şubat aylarındaki düşük satış performansı nedeniyle, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30.5 düşüşle 20.780 otomobile kadar inmişti. Mart ayında bölgedeki showroom trafiği hızlanmaya başladı. Bu ayın başlarında ise Volvo Cars, Coronavirus’un yayılması nedeniyle uzun bir kapanış süresinden sonra Çin’deki dört üretim tesisini yeniden açtı. Volvo bilindiği gibi Çinli Geely grup bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Ocak-Mart döneminde ABD satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7 düşüşle 19.485 otomobil olarak gerçekleşti. Volvo Cars’ın Avrupa’daki satışları, yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5 düşüşle 70.510 otomobile ulaştı. Satış performansı, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Belçika gibi çeşitli kilit pazarlardaki sınırlı hareket nedeniyle Mart ayında önemli ölçüde etkilendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz