Volvo dizelden benzinliye döndü

Volvo Car Türkiye’nin yeni Genel Müdürü Frank Versaevel, “Türkiye, sahip olduğu potansiyelle her zaman beni heyecanlandıran bir ülke oldu. Çek Cumhuriyeti gibi daha düşük adetlerin satıldığı bir pazardan, çok daha yüksek adetlerin konuşulduğu bir pazara gelmek benim için mutluluk verici” dedi.

Volvo Car Turkey’in önümüzdeki yıllarda yeni modellerini tanıtacağından bahseden Versaevel, “Yeni XC90, 3 yıllık bir çalışmanın ve 11 milyar dolarlık bir yatırım programının ürünü oldu ve birçok yönden Volvo tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyor. Önümüzdeki yıl, kendi segmentinin önemli oyuncularından biri olmasını hedeflediğimiz yeni XC60 ve 2016’nın ikinci yarısında sunacağımız yeni S90’la beraber, Türkiye’de heyecanlı günler yaşayacağız.Türkiye’nin bir sedan pazarı olduğunu biliyorum ve gelecek yıl S90 ile hem premium marka algımızı hem de karlılığımızı artıracağımıza inanıyorum. Tüm modellerimiz içinde XC90 ve S90’ın oranı artacağı için üst segmenttekiyerimiz daha çok hissedilecek” dedi.

2015’te bir başka önemli gelişmenin Volvo Cars’ın tamamen kendi ürettiği motorları hayat geçirmesinin olduğunu belirten Versavel, “Volvo mühendisliğinin ürünü olan 152 beygir gücündeki T3 motoru modellerimize entegre ederek hem performans hem de yakıt tasarruflu sürüş ile Türk müşterilerinin algısını değiştirmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizin seçimlerini dizelden benzinliye çevireceğiz” diye konuştu.
1.6 litre dizel D2 motor 2 yıllık süreçte Volvo’nun programında görünmüyor.
Türkiye’de premium pazarda yüzde 11’lik pazara sahip olan Volvo yeni T3 benzinli motorla ‘3’ü bir arada’ dizel otomatik kombinasyona veda etmiş oldu. Ancak, Frank Versaevel bu verimli motorla dizelin aratmayacaklarını belirtti.

Daha cimri oldu

Volvo motor reformunu hayata geçirerek, 152 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1.5 litre hacimli benzinli T3’ü pazara sundu.
Yeni T3 motor Volvo S60, V60, V40 ve V40 Cross Country olmak üzere 4 modelde yer alacak. Yeni T3 motorlar 6 ileri Geartronic vites kutusu ile sunuluyor.
Yeni T3 motor, yerini aldığı T4 motora göre birçok konuda avantaj içeriyor. S60 T3, T4’le karşılaştırıldığında (1.6lt, dört silindir, Powershift şanzımanlı 180 beygir ve 240 Nm) 28 beygir daha düşük bir güce sahip olmasına rağmen 10 Nm daha fazla tork, 0.4 saniye daha iyi 0-100 km/h hızlanması (8.6 saniye) ve şehir içinde 2 lt daha az yakıt tüketimi, ortalama tüketimde 1 lt daha az yakıt tüketimi (S60 için şehir içi 7.5 lt, ortalama 5.8, şehir dışı 4.8) sağlıyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here