Volkswagen yatırımı ne zaman ve nasıl gelecek

Volkswagen Türkiye yatırımı konusunda bir süredir çok sayıda haber medya ve sosyal medyada yer alıyor. Hatta yer konusunda bile net bazı şehirlerin adı geçiyor. VW taleplerini karşılama konusunda Türkiye’nin iştahlı olmadığı belirtilse de VW tarafı belki de Bulgaristan ve Türkiye arasında çoktan verilmiş bir karar için pazarlık sürdürüyor. Kesin olan ise bugün Türkiye saati ile 15.30’da VW CEO’su ve Ford CEO’sunun birararaya gelerek Türkiye’yi de ilgilendiren bir ortaklık açıklaması yapacağı.

Ford CEO JimHackett ve VW CEO Herbert Diess bugün yatırımcı ve medya ile biraraya gelecek

Bu ortaklık açıklamasında Mart ayında gündeme gelen Ford platformunda VW ticari araçların üretilmesi detayları da yer alacak. Ford VW’nin MEB elektrikli araç platformunu kullanmasının yanı sıra, otonom sürüş ve mobilite hizmetlerini içerecek şekilde ittifakı genişletme konusunda görüşmelerde bulundu.

Ford Motor ve Volkswagen Grubu dün yaptığı açıklamada, Ocak ayında açıklanan küresel ittifaklarını elektrikli ve otonom araçlar üzerinde işbirliği yaparak genişleteceklerini dile getirdi.

İki şirket elektrik ve otonom araç teknolojilerini bugün ABD saati ile 8.30’da basın ve yatırımcı konferansında paylaşacak. Volkswagen CEO’su Herbert Diess ve Ford CEO’su Jim Hackett birlikte sahneye çıkacak.

Bu konferansta birden fazla anlaşmanın detayları ortaya çıkabilir. Volkswagen’in, Ford’un sahip olduğu kendi kendine giden araç sistemleri şirketi Argo AI’ya yatırım bunlar arasında. Ford, Ford Otonom Taşıtlar LLC’ye 2018’den 2023’e kadar 4 milyar dolar yatırım yapma taahhüdünde bulundu. Ford tarafından 2017 yılında satın alınan Argo AI, bu birimin bir parçası.

Volkswagen ve Ford aylardır gelecekteki elektrikli ve otonom araçlara yatırım yapmanın yükünü nasıl paylaşacaklarını tartışıyorlar.

Gelelim VW Grubu yeni yatırımına… VW Grubu bir süredir devam eden yatırım çalışmalarında son kararını bugün öğleden sonra ilan edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz