Volkswagen Türkiye yatırımı pandemiye kurban gitti

Alman otomotiv devi Volkswagen, Manisa’da kurmayı planladığı Passat ve Skoda Superb üretecek fabrika yatırımından vazgeçtiğini açıkladı. 1,4 milyar avroluk yeni yatırımın ürünleri olacak yerli Passat ve yerli Superb başka bahara kaldı. Bu yatırım için Alman dev Türkiye’de şirketini kurmuş, yan sanayicilerle anlaşmalarını güncel tutuyordu. Yeni yatırım yarışında son ana kadar Bulgaristan da vardı ancak Volkswagen, seçimini Türkiye’den yana kullanmış ve sözleşme imzalamıştı. Ancak Volkswagen, koronavirüs pandemisinin neden olduğu kriz nedeniyle Türkiye fabrikası kurulması için yapılan planlarına son verdi.

Volkswagen Türkiye yatırımı için Manisa Muradiye’de 4 bin dönüm alan ayrıymıştı. Bu alanın içinde 1000 dönümlük Muradiye Fidanlığı da vardı ve fidanlık kapatılmıştı.

Böylece Manisa’da kurulacak fabrika Volkswagen’in dünyadaki 123. fabrikası olamadı. Tüm dünyada Volkswagen çatısı altında 650 bin çalışan var. Bunlar toplamda 122, Avrupa’da 22 fabrikada çalışıyorlar.

Koronavirüs salgınıyla birlikte otomotiv talebinde düşüş yaşandığını belirten şirket, fabrika kurma kararından vazgeçti. Bu kararın Türkiye’ye yönelik bir karar değil, talepteki düşüş odaklı, ticari bir karar olduğu düşünülüyor. Dünyadaki COVID-19 salfınıyla ilgili bir karar olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle de ileride yeniden gündeme gelebilir.

Volkswagen, modellerinin üretimini yeniden düzenleyerek, yeni bir üretim tesisi planlaması yapacak. Yeni VW Passat ve Škoda Superb modelleri, Bratislava’daki (Slovakya) fabrikasında taşeron olarak üretilecek.

Geçtiğimiz aylarda da, yaşanan siyasi ve askeri olayları sebep göstererek planlanan yatırımı durduran Volkswagen, konu hakkında oldukça kararsız bir duruş sergilemişti. Fakat yine de Volkswagen Türkiye Fabrikası için bu yıl olumlu bir gelişme bekleniyordu.

Volkswagen üretim tesisi, tahmini olarak 1,2 milyar avroluk yatırımla hazır hale gelecekti. Yeni fabrika ile birlikte yaklaşık 4 bin iş istihdamı yaratılacaktı ve çalışanların çoğu ise Türkiye devleti tarafından sağlanacaktı.

SON DAKİKA! Volkswagen Türkiye Yatırımı açıklaması

Volkswagen, yaptığı açıklamada sadece Türkiye yatırımını değil, dünyadaki tüm yatırımlarını askıya aldığını açıkladı. Açıklamada bugünkü perspektifle daha fazla kapasite artırmanın anlamı olmadığı vurgulandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz