Volkswagen, İspanya’da milyarlarca euro yatırım planlıyor

0
252

Otomotiv dünyası elektrikli ve otonom teknolojiler derken Avrupa’da da yeniden yapılanıyor. Milyarlarca euroluk yeni yatırım planları havalarda uçuyor. Türkiye bu yatırımlardan ne kadarını alabilir veya alacak bilinmez ama İspanya, milyarlarca euroluk VW Yatırımını İtalyan üst yöneticiyle arıyor. Volkswagen, İspanya’da milyarlarca euro yatırım planlıyor.

İspanya milyarlara euronun peşinde

Volkswagen Grubu, İspanya’ya milyarlarca avro yatırım yapmayı planlıyor . Haberler El Mundo ve Le Figaro gibi İspanyol ve Fransız gazetelerinde yayınlandı. Yeni yatırımın bilgisini Volkswagen Grubu’nun İspanya’daki en üst düzey ismi Seat CEO’su Luca de Meo katıldığı Pireneler toplantılarında verdi.

4,2 milyar euroluk yatırım geliyor

Şirketin son mali bilançolarına bakıldığında VW Grubu 4,2 milyar Euro yatırımı 5 yıllık plan kapsamında ele almış durumda. Seat için 3,3 milyar Euroluk yatırım 2018 yılının sonunda tamamlandı. Bu arada Luca de Meo, planlanan 4,2 milyar’ın yetersiz olduğunu da öne sürüyor.

Milyarlarca euroyu bulan yeni yatırım kararı en geç iki yıl içinde kesinleşecek. Gerekirse, bu yeni plan yeni yatırımların 2020 ile 2025 arasında genişletilmesinin önünü açacak.

Yatırım alacak pozisyonda

Luca De Meo ayrıca, İspanya’yı yatırım almak için iyi bir aday ülke olarak konumlandıran iki İspanyol fabrikasında son beş yıldaki gelişmelerine ve başarılarına vurgu yaptı. Yeni yatırımların ayaklarının yere basması için bir iki ürün döngüsüne ihtiyaçları olduğunu ifade eden Seat CEO’su, bu konuda İspanyol yönetiminden de destek istedi.

İtalyan CEO’ya göre, enerji devrimi Volkswagen’i enerji ve teknoloji gibi diğer sektörlerle hem işbirliği yapmaya ve hem de rekabete zorlayacak.

Volkswagen, İspanya’da milyarlarca euro yatırım planlıyor

İspanya’da asgari ücret 858 Euro’dan 1050 euroya çıkıyor

Seat yöneticisinin bu yaklaşımı şu günlerde İspanya’da konuşulan asgari ücrete yüzde 22’lik artış gündeminde dikkat çekti. Ispanya’da asgari ücreti 1977 yılından bu yana en büyük artışın yapılması gündemde. Ispanyol Hükümeti yeni bütçeyi onay için parlementoya taşımış durumda. Başbakan, parlementodan bu onayı alacağını düşünüyor.

Bu karar ile İspanya’da aylık brüt maaşlar 858 avrodan 1050 avroya çıkacak. İşverenler için gözardı edilmeyecek kadar yüksek bir artışı ifade eden bu karar, yine de ülkenin Fransa ile rekabette ileride olmasına yetiyor. Fransa’da asgari ücret 1498 euro olarak uygulanıyor.

Asgari ücretteki bu tarihi artış oranını Seat CEO’sunun açıklamalarıyla birleştirdiğimizde “işverenlerden uyarı” anlamına geldiği yorumu da yapılabilir.

Meo’nun kozu ise yeni yatırımlarla sağlanacak istihdam. Luca de Meo, İspanya’daki VW fabrikalarına verilecek teşviklerin uzun yıllar istihdamı garanti edeceğini vurgulamaktan çekinmiyor. SEO’nun açıklamalarına göre eğer İspanyol hükümetleri peşpeşe istikrarlı bir yönetim sergileyebilirse Volkswagen, İspanya’ya milyarlarca euro yatırım planlıyor.


Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here