Volkswagen içten yanmalı motorları bırakıyor

volkswagen içten yanmalı motorlu otomobil üretimi

Otomobillerdeki içten yanmalı motorlar yerini yavaş yavaş elektriklilere bırakmaya başladı. Yönünü elektriklilere çeviren markalardan biri de Volkswagen. Volkswagen içten yanmalı motorlu otomobil üretimi ile ilgili önemli bir karar aldı. Alınan karar ilk olarak Avrupa’yı etkileyecek. İlerleyen zamanda ise Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’e doğru uzanacak.

Volkswagen yöneticilerinden Klaus Zellmer, konuyla ilgili açıklamayı yapan isim oldu. Zellmer, bir yerel gazeteye verdiği röportajda şirketin hedefinin 2035 olduğunu söyledi.

XL beden Tiguan

Volkswagen içten yanmalı motorlu otomobillere veda edecek

Birçok otomobil üreticisi ürün gamını elektriklendirmek için önemli adımlar atıyor. Önümüzdeki yıllarda elektrikli araçların yollardaki hakimiyetini daha net bir şekilde hissedeceğiz.

Volkswagen içten yanmalı motorlu otomobiller için aldığı kararı 2033 ve 2035 yılları arasında uygulamayı planlıyor.

volkswagen elektrikli araç

Bu plan ilk olarak Volkswagen markasını kapsıyor. VW Grubu’nun kanatları altındaki diğer markalar için ise şimdilik çalışmalar devam ediyor.

Zellmer röportajında ABD ve Çin için bu planların biraz daha ilerleyen zamanda gerçekleşebileceğine dikkat çekti. Diğer taraftan Afrika ve Güney Amerika’da ise siyasi çevre koşulları ve altyapı eksikliği nedeniyle bunun, daha uzun süreceğini belirtti.

VW, elektrikli araçlarla ilgili çalışmalarını artırsa da şimdilik içten yanmalı motor teknolojisine yatırım yapmaya da devam edecek. Zellmer bu durumu, dizel araçların yüksek talep görmeye devam etmesine bağladı.

VW cephesinde durum böyle olunca akıllara diğer otomotiv devlerinin neler yaptığı sorusu geliyor.

Bir diğer Alman üretici Audi de benzer bir duyuru yapmıştı. Audi, 2033’te içten yanmalı motorlu otomobil üretimini durdurmayı planladığını açıkladı.

ABD’li Ford ve İsveçli Volvo da 2030 yılından itibaren Avrupa’da tamamen elektrikli birer marka olarak yoluna devam etmeyi planlıyor.

Dünyada en çok satılan SUV modelleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz