Volkswagen çip krizi için uyardı: Kayıplar 100 bini buldu

volkswagen fabrika

Araç üretimini doğrudan etkileyen çip krizinin çözümünde tünelin ucundaki ışık halen görülmedi. Aksine, tünelin beklenenden daha uzun olduğunu dile getirmeye başladılar. Yılda 10 milyon adete yakın araç üreten Volkswagen AG, geleceğe yönelik karamsar bir açıklama ile çip krizinin son durumunu gözler önüne serdi. Volkswagen çip krizi meselesinin çözümünün çok kolay olmayacağını ve bunun da üretimlerini azaltacak etkiye sahip olacağını öngörüyor. Bununla ilgili olarak başta Seat olmak üzere grup markalarının yöneticilerine de hazırlıklı olmaları yönünde uyarılar iletilmiş durumda.

Çip krizi Ford Otosan’da da üretimi durduruyor

Volkswagen çip krizi için karamsar

Financial Times’ın haberine göre Volkswagen Grubu, yöneticilerini ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre daha büyük bir üretim darbesine hazırlanmaları için uyarıda bulundu.

Alman grubun çatısı altındaki İspanyol marka Seat Başkanı Wayne Griffiths verdiği demeçte, tedarikçilerden ve Volkswagen Grubu içinden kendilerine, ikinci çeyrekte önemli zorluklarla karşılaşabilecekleri konusunda uyarı geldiğini bildirdi. Griffiths bunun, ilk çeyrekten daha zorlu bir süreç olabileceğine de dikkat çekti. Hatta mevcut durumu, şirketin bugüne kadar karşılaştığı en büyük zorluk olarak değerlendirdi.

volkswagen çip krizi

Volkswagen, önümüzdeki aylarda çip arzının kısıtlı seviyede kalmasını beklediğini ve tüm yıl böyle devam edeceği öngörüsüne sahip.

Şirketin otomobil üretimindeki kayıplar daha şimdiden 100.000 adeti buldu. Şirketin CEO’su Herbert Diess geçen ay yaptığı açıklamada, grubun üretimde ortaya çıkacak açığı telafi edemeyeceğinin altını çizdi.

VW sözcülerinin e-posta ile yaptığı açıklamada, “Teksas’ta meydana gelen kar fırtınaları nedeniyle, oradaki büyük çip tesislerinin üretimlerini durdurması veya azaltması gerektiğinden, durum daha da kötüleşti” denildi.

Hatırlanacağı üzere çip arzını etkileyen pek çok faktör devreye girmişti. Tayvan’daki küresel ısınma kaynaklı su kıtlığı, Japonya’daki depremde en büyük çip üretim tesisinin zarar görmesi ve ardından diğer bir çip fabrikasındaki yangın çıkması, krizin en büyük tetikleyicileri oldu.

Buna karşın Intel dahil bir çok çip üreticisi yeni yatırımlarla çip krizini sona erdirmeye çalışıyor.

ABD Başkanı Biden, Japonya Başbakanı ile çip krizini görüşmek üzere özel bir buluşma bile gerçekleştirdi. ABD’de konuyla ilgili devlet sübvansiyonları 30 milyar doları aştı.

Gelişmeler 2021 yılı içerisinde. çip krizine çözüm bulunamayacağını ve en erken çözümün 2022 yılında olacağına işaret ediyor.

YORUM:

Türkiye’de en çok satan markalar arasında yer alan Volkswagen, Seat, Skoda, Audi  modellerinde ürün temininde sıkıntı yaşanabilir. Halen var olan sıra beklemeler modeline göre ötelenebilir. Bu gelişmenin etkisiyle ikinci el piyasası yeniden artış trendine girer.

C-Klass üretiminde kriz!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz