Virüs oto ihracatını fena vurdu; liderlikten 4.’lüğe

Türkiye’nin lokomotif sektörü otomotivde koronavirüs salgını nedeniyle kayıplar artıyor. 4 aylık ihracat rakamlarında düşüş yüzde 27’ye ulaştı.

Geçen yılın ilk 4 ayında 10.371 milyon dolar olan otomotiv ihracatı, 2020 Ocak-Nisan döneminde 7.576 milyon dolara geriledi. Otomotiv uzun yıllara dayalı sektörel ihracat liderliğinde de erozyona uğradı.

Nisan ayında 8 milyar 351 milyon dolar olan Türkiye ihracatında 596 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Çelik ve Elektrik Elektronik sektörlerinin ardından 4. sektör olarak yer aldı.

Türkiye otomotiv ihracatı en büyük kaybı AB pazarlarında yaşadı. En büyük tedrikçisi olduğu AB otomotivinde yaşanan yüzde 80’lere varan pazar düşüşleri, Türkiye’den sağlanan nihai ürün ve parça miktarında trajik kayıplara yol açtı. Nisan ayında dünyada olduğu gibi Türkiye’de tüm otomotiv fabrikaları üretime ara verdi.

Otomotiv ihracatında ilk sırada bulunan Almanya’ya Ocak-Nisan döenminde yüzde 25 düşüşle 1 milyar 83 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken; Fransa’da bu rakam 790 milyon dolara, İngiltere’de ise 650 milyon dolara geriledi.

Düşüşün en az olduğu ülkelerden biri ABD; ancak lojistik süreç nedeniyle bu ülkeye olan kaybın Mayıs rakamlarına daha fazla yansıması bekleniyor.

En fazla ihracat yapılan ülkeler arasında bulunan Mısır süreçte pozitif olarak ayrıştı; Danimarka ve Çekya ihracatı da artış gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz