Vestel’den sürpriz karar

0

 

Türk beyaz eşya deviniden sürpriz karar.

 

Önümüzdeki 5-10 yıllık büyüme planlarına beyaz eşyadaki know-how'ını elektrikli otomobil alanına kaydırma araştırması yahtıklarını açıklayan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, araştırma yaptıklarını; ayrıca Güney Amerika, Afrika ve Asya pazarlarındaki varlıklarını artırmak için bu ülkelerde lokal üretime geçebileceklerini söyledi. 

 

Reuters'ın haberine göre Vestel Şirketler Grubu Başkanı Erdoğan, mevcut bilgi birikimlerini yeni iş kollarında kullanmak istediklerini belirterek; bu doğrultuda önümüzdeki dönemde değerlendirmek istedikleri alanlar arasında led aydınlatma ve elektrikli otomobilin bulunduğunu söyledi.

 

"Elektrikli otomobillere doğru ciddi bir akım var. Hemen hemen bütün büyük markalar elektrikli otomobillerini yaptılar. Arabadaki motor artık olmayınca, paradigma değişiyor, elektrik motoru kontrolleri işin içine giriyor. Elektrik motorunun hızlanması, durması, elektrik motorunu çalıştıran ana kartın dizaynı baktığınız zaman çamaşır makinesinde olduğu gibi elektrik motorlarını kontrol eden ana kartlar ve algoritmalar önemli. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi bu sistemlerde tecrübeli olan firmaların avantajı oluyor" dedi ve ekledi: "Vestel'in 5-10 yılını planlarken, buradaki bilgi birikimi ve know-how'umuzu kullanıp buradan yeni bir iş koluna geçiş olur mu diye ufuk arayışımız var. Belki biz de burada bir aktör olabiliriz. Elektrik motoru üretimi olabilir, elektrik motoru üretenlere kontrol mekanizmaları üretmek olabilir… Şu anda piyasa araştırması ve Ar-ge'deki arkadaşlarımızın akademik düzeyde araştırmaları var."

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here