Vehbi Koç’un ilk göz ağrısı

0
1007

Otokoç Otomotiv, kuruluşunun 90. yılı için özel bir kitap yayımladı. Vehbi Koç ve Rahmi M. Koç olmak başta üzere Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut yöneticileri ile eski şirketlerine ait; pek çoğu ilk kez yayınlanan anıların da yer aldığı kitap sektörün önemli bir yazılı kaynağı özelliği olma hedefi taşıyor.

Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu kitabı Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir ile şirketin üst yönetiminin katılımıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen özel bir etkinlikle kütüphanelere katılmaya başladı.

Otokoç Otomotiv’in, Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç’un ilk göz ağrısı olarak; 1928 yılında faaliyete başladığını belirten
Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir; Ankara’da Ford Acenteliği ile başlayan serüvenin bugün araç satışından; araç kiralama ve araç paylaşımı sistemine kadar geniş bir yelpazeye ve Türkiye dahil 9 ülkeye yayıldığını belirtti.

Otokoç 3 konuda öncü

“Otokoç Otomotiv 90 yıla birbirinden önemli pek çok ticari başarı sığdırdı. Ancak sektörü şekillendiren üç̧ tarihi başlangıca özel birer başlık açmamız gerekirse, bunlardan birincisi otomotiv sektörünün oluşumuna giden yolda ilk adım olan otomotiv perakendeciliğini kurmamız ve bir mega bayi haline gelmemizdir. İkincisi Avis’i bünyemize katarak Türkiye’de araç̧ kiralama işini başlatmamız ve bunu çevre ülkelere doğru genişletmemizdir. Üçüncüsü ise Zipcar’ın dünyadaki ilk lisans hakkını alarak araç̧ paylaşımında da öncülüğü üstlenmemiz ve sektörümüze rehberlik etmemizdir.”

Otokoç Otomotiv, perakende pazarda yüzde 8’lik paya; araç kiralamada 90 bin adetlik filoya sahip.

Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu kitap hazırlanmasında Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut birçok değerli yönetici ve çalışanının katkısı olmuş.

otokoç 90. yıl kitabı

Kitapta, Vehbi Koç’un 1920’li yıllarda bile otomotiv sektörünün geleceğine olan inancını gösteren bir anı dikkat çekiyor. Vehbi Koç yerli otomobilin üretimi için anlaşma yapıldıktan hemen sonra Londra’daki Dorchester Oteli’nin yemek salonunda yanındaki arkadaşlarına şu hikayeyi anlatıyordu: “1923 yılında, Ankara’da, babamın 3.500 liraya satın aldığı kırmızı renkli otomobile binerken, otomobil işine gireceğimi hiç̧ düşünmemiştim… 1928 yılında da otomobil acentesi olmak istediğim zaman, babamın itirazıyla karşılaşmıştım. ‘Otomobil işi akıllı insanların harcı değildir! Onlar kendilerini hovardalığa ve lükse kaptırırlar!’ derdi. Şimdi, burada otomobil işimizi büyütmek için çırpınıyoruz. Acaba biz, hepimiz aklımızı mı kaçırdık?

Patron kiralama için ne dedi

Avis’in Türkiye’ye gelişi ile araç kiralama sektörünün başlaması Vehbi Koç’un Otokoç Otomotiv’i kurmasının; Türk otomotiv tarihini başlatması gibi, Rahmi M. Koç’un 1970’lerde, en büyük uluslararası araç kiralama şirketlerinden olan; Avis ile lisans anlaşması yaparak Türkiye’de araç kiralama sektörünü başlatması da kitapta tarihi bir dönemeç olarak yerini alıyor. Vehbi Koç, araç kiralama fikrini ilk duyduğunda “Hırsızın istediği bir göz, siz veriyorsunuz iki göz” yorumunda bulunuyor, ancak Rahmi M. Koç, babası Vehbi Koç’u ikna etmeyi başarıyordu. Tarihin tekerrür ettiği bu olayla Türkiye’de araç kiralama başlamış oldu.

Eserde Rahmi M. Koç’un gençlik yıllarında babasının otomobilini kaçırdığını anlattığı bir anısı da yer alıyor. Rahmi M. Koç anısını şu şekilde paylaşıyor: “Ankara’da özel araba o devirlerde çok azdı. Biz Keçiören’de otururduk. Babamız Taşhan dediğimiz Ulus’ta çalışırdı.Bir tane taksi aldı, taksi 1937 model bir Playmouth’tu. Her gün onunla Keçiören’e gelir giderdi. Bir gün işte şoför yemek yerken araba da duruyor orada ben dedim bir deneyeyim bakalım bu nasıl gider diye… Meğer şoför 1. viteste bırakmış arabayı. Biz kontağı açınca araba böyle zıplaya zıplaya kapıya kadar gitti, pat diye durdu. Bir de baktık ki şanzımanı dağıtmışız. Tabii söylenmedik laf kalmadı. Araba da belki 1 buçuk ay yattı, garajda tamir edildi. Ondan sonra harp bitti otomobiller ithal edilmeye başlandı.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) 18. Altın Pusula Ödülleri Kurumsal Yayınlar kategorisinde; birinciliğe layık görülen Otokoç Otomotiv kitap oluşturulma aşamasında Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding eski CEO’larından 4’ü, Koç Holding mevcut ve emektar Grup Başkanları’ndan 7’si; Otokoç Otomotiv mevcut ve emektar Üst Düzey Yöneticileri’nden 25’i ile gerçekleştirilen röportajlar; sesli ve görüntülü olarak kaydedildi. Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir’in liderliği ile sürdürülen çalışmalara, yazar Ahmet Çağan hikâyesel anlatımıyla katkı sağladı.


Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here