Bükreş’ten sonra Amman ihalesi de Otokar’ın oldu

Otokar’ın Sakarya’da ürettiği otobüsler dünya şehirlerini keşfetmeye devam ediyor. Ürdün’ün başkenti Amman Belediyesi’nin 100 otobüslük ihalesini Otokar kazandı.

Serdar Görgüç-Otokar Genel Müdürü

Bu kapsamda 40 adet Kent, 60 adet Doruk otobüsü bu yıl içinde Amman Belediyesi’ne teslim edecek olan şirket kısa süre önce Romanya’nın başkenti Bükreş Belediyesi’nin açtığı 400 adetlik otobüs ihalesini kazanarak Türkiye’nin tek kalemde alınan en büyük otobüs ihracatına imza atmıştı. Koç Topluluğu şirketlerinden olan Otokar, ürettiği otobüslerle Türkiye dahil 50 ülkede toplu ulaşımda hizmet veriyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Amman’ın artan toplu taşıma ihracatını karşılamak üzere başlattığı dönüşüm çalışmaları neticesinde açılan ihalenin Ürdünlü Manaseer Group’un bağlı şirketi ve Otokar Ürdün distribütörü Al Adyat Al Sareeah Letejaret Al Aleyat Co aracılığıyla alındığını dile getirdi.

Amman Belediye Başkanı Yousef Shawarbeh ise 4 milyon nüfusa ulaşan Amman’da var olan yoğun trafiğin önüne geçmek, ve daha iyi hizmet sağlamak için farklı büyüklüklerde 100 adet otobüs alımı yaptıkları ve yeni otobüslerle bölgenin en iyi filosuna kavuşacakları bilgisini verdi.

Amman genelinde kullanılacak 40 adetlik Kent, basamaksız alçak giriş tabanı, geniş iç hacmi, güçlü kliması ile her mevsim ferah yolculara ferahlık sunuyor. Avrupa’da büyük beğeni toplayan Doruk ise alçak tabanı ve iniş kapısındaki engelli rampası ile tekerlekli sandalyeli, bebek arabalı ve yaşlı yolcuların rahatlıkla araca giriş ve çıkışına imkan sağlıyor.

 

 

 

Fransa, İspanya ve İtalya’da 2 bin 500 otobüs

Otokar’ın 50 ülkede 35 binden fazla otobüsü ile her gün milyonlarca yolcu taşınıyor. Türkiye dışına 5 bine yakın otobüs satışı yapan Otokar, 2017’de en çok otobüs satışını gerçekleştirdiği ihracat pazarlarıyla Fransa, İtalya ve İspanya’daki toplam araç parkını 2 bin 500 adede yükseltti. Alternatif yakıtlar konusunda da çalışmalar yürüten Otokar, Türkiye’nin ilk hibrit ve ilk elektrikli otobüslerini tasarlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz